EDD 2021 w powiecie stargardzkim. Smaki dziedzictwa

0

Startują XXIX Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Książnica Stargardzka przygotowały różne atrakcje. Będzie objazd po powiecie, spacer po Stargardzie, warsztaty, koncert i odgadywanie miejsc i wydarzeń na podstawie fotografii. Początek jutro (11.09.).

W sobotę (11.09.) odbędzie się objazd zabytkoznawczy „Szlakiem średniowiecznych sakrariów w powiecie stargardzkim”. Prowadzenie: Mirosław Opęchowski.

Sakraria te wyjątkowo licznie zachowały się w świątyniach na terenie naszego powiatu. Są to specjalne szafki wmurowane w ścianę, przeznaczone do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Zabezpieczone kratą i drzwiczkami rzadko stwarzają szansę, by zerknąć do ich wnętrza. W trakcie objazdu podziwiać będzie można także architekturę i wyposażenie zwiedzanych kościołów.

W programie: Strzyżno (kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej), Kunowo (kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski), Poczernin (kościół pw. św. Michała Archanioła), Łęczyca (kościół pw. Ofiarowania NMP), Białuń (kościół pw. św. Michała Archanioła).

Tego samego dnia od g. 10:00 w budynku MAH na Rynku Staromiejskim będzie można oglądać miniwystawę „Skarbiec”. Kuratorzy: Iwona Wojciechowska, Mateusz Szeremeta. Na zwiedzających czeka 45 zabytków archeologicznych. Katalog z ich opisem będzie dostępny online.

W piątek (17.09.) o g. 11:00 na podwórku kamienicy przy ul. B. Limanowskiego 24 rozpoczną się warsztaty zmysłowo-sensoryczne. Do udziału w nich zostali zaproszeni: podopieczni Domu Senior+, Środowiskowego Domu Samopomocy i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3. Prowadzenie: Patrycja Jakubiak, Przemysław Antczak.

W sobotę (18.09.) o g. 17:00 na tym samym podwórku odbędzie się koncert i spotkanie „Dźwięki kamienicy”. Prowadzenie: Patrycja Jakubiak, Przemysław Antczak. Koncert dedykowany jest zaproszonym gościom z kamienicy, ale otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Idąc śladem tegorocznego hasła EDD – „Smaki dziedzictwa”, po koncercie na podwórku kamienicy planowane jest wymienianie się przepisami, degustacje, dyskusja na temat dań serwowanych w trakcie świąt, rozmowa o przedwojennej lokalnej kuchni, przepisach i zwyczajach świątecznych.

Tego samego dnia o g. 12:00 z Rynku Staromiejskiego wyruszy spacer z przewodnikiem „Skarbce i skarbnicy pamięci”. Prowadzenie: Monika Ogiewa-Sejnota, Piotr Tarnawski. Podczas spaceru prezentowane będą zbiory oraz miejsca pamięci wybranych instytucji, osób i organizacji z możliwością wejścia do środka i zapoznania się z ich historią.

W piątek (24.09) g. 12:00–16:00 Skarbiec Pamięci – z kartoteki Książnicy Stargardzkiej. Miejsce: ul. Wyszyńskiego. Prowadzący: Beata Śpiechowicz, Andrzej Puławski. Uczestnicy spotkania, na podstawie fotografii z kartoteki regionalnej Książnicy, będą odgadywać stargardzkie miejsca lub wydarzenia. Weryfikacja poprawności odpowiedzi nastąpi po przeczytaniu tekstu, który w kartotece towarzyszy zdjęciu.

(r)

Poprzedni artykułCzytali z prezydentem „Moralność pani Dulskiej”
Następny artykułDwa nowe lodołamacze już w Szczecinie. „To jest ekstraklasa”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj