Kołbacz. „Cienie zapomnianych kultur” 2021 – bestiarium średniowieczne i koncert „Legenda”

0

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza na 14. edycję „Cieni zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu. Tegoroczne wydarzenie, podobnie jak rok temu, będzie miało charakter hybrydowy – będzie można się spotkać bezpośrednio 25 września (rezerwacje – ograniczona ilość miejsc) oraz w przestrzeni online 9 i 10 października.

PROGRAM:

Bestiarium średniowieczne
Spotkanie z Mają Iwaszkiewicz, historyczką sztuki, pasjonatką średniowiecza
Wystawa / Pokaz animacji
25 września (sobota), godz. 19.00, świetlica przy kościele pocysterskim w Kołbaczu
REZERWACJE – na tę część wszystkie miejsca są już zarezerwowane, zapraszamy na wydarzenie online 9 października.

O fascynującym postrzeganiu zwierząt w średniowieczu i związaną z tym sferą symboli opowie nam Maja Iwaszkiewicz, historyczka sztuki, mediewistka i pasjonatka wieków średnich, autorka książki „Świnia na sądzie ostatecznym”.

– Zapraszam na wyprawę w świat, w którym wszystko, co istnieje, ma drugie znaczenie, jednorożce i feniksy to zwyczajne zwierzęta, a morskie stwory tworzą podwodne biskupstwa – mówi Maja Iwaszkiewicz. – Ten świat to średniowiecze. Epoka niesamowicie ciekawa, tajemnicza i niedoceniona.

Poza opowieścią, czeka nas wystawa prezentująca intrygujące średniowieczne bestiarium oraz animacja, w której ożywione zostaną stwory – w tym pewna tajemniczą postać z fasady kościoła pocysterskiego w Kołbaczu… Animację przygotują artyści multimedialni Patryk Stępniak-Pater i Artur Klimaszewski.

Dziś świat zwierząt nie wpływa na nas tak mocno, jak na ludzi średniowiecza – oddaliliśmy się od natury, a wyobraźni nie kształtuje tak silnie sfera sacrum, ani wiara w magiczne oddziaływanie na nas świata. Może więc tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” będą okazją do zaskakującego odkrycia w średniowieczu tego wymiaru, którego dziś nam brakuje.

Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Poznańskie, które wydało książkę Mai Iwaszkiewicz.

Koncert „Legenda”
Tomasz Budzyński / Michał Jacaszek
25 września (sobota), godz. 20.30, kościół pocysterski w Kołbaczu
REZERWACJE na adres mailowy: [email protected]

Michał Jacaszek i Tomasz Budzyński dokonali reinterpretacji albumu „Legenda” – wyjątkowej w historii polskiej muzyki rockowej płyty grupy Armia z 1991 roku. „Legenda” była jedynym w swoim rodzaju połączeniem punkrockowej motoryki, symfonicznej wzniosłości i mistycznych tekstów Tomasza Budzyńskiego.

Poetyckie teksty Budzyńskiego, obudowane elektroniczno-filmową muzyką Jacaszka, robią piorunujące wrażenie. Artyści uzyskali nową jakość, zachowując ducha oryginału i jego tajemniczą głębię. Reinterpretację albumu „Legenda” wydało Narodowe Centrum Kultury.

Od ukazania się „Legendy” Armii mija w tym roku 30 lat. To doskonała okazja, żeby usłyszeć ją w nowym opracowaniu i w unikalnej przestrzeni dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu.

W czasie występu artyści zagrają  z towarzyszeniem perkusisty Kuby Świątka.
Koncertowi towarzyszyć będą specjalne wizualizacje.

Wydarzenie online

9 października (sobota)
„Bestiariusz średniowieczny” – spotkanie, wystawa, pokaz animacji – godz. 20.00
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube/Spichlerz Sztuki Kołbacz

Retransmisja spotkania

10 października (niedziela)
Koncert „LEGENDA” Jacaszek / Budzyński – godz. 20.00
Facebook/Spichlerz Sztuki
You Tube/Spichlerz Sztuki Kołbacz

Retransmisja koncertu z kościoła pocysterskiego w Kołbaczu

Stargardzka.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Tegoroczne „Cienie zapomnianych kultur” w dawnym opactwie cystersów w Kołbaczu dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryfinie oraz przy wsparciu lokalnych sponsorów i przyjaciół pocysterskiego Kołbacza: firm Asko-Tech, Elte, Spółka Wodna Kołbacz, Odra Land, MN Sport, Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Kołbacz.

Cienie zapomnianych kultur

Projekt realizowany od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. Sięga do międzykulturowego dialogu i jednocześnie stawia pytania o lokalną tożsamość. Odkryty na nowo spichlerz (obecnie remontowany) zamieniony w Galerię Cysterską, jest za każdym razem zaproszeniem w ponadczasową podróż. W Kołbaczu goszczą artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy. Oryginalne osobowości wypełniają tę przestrzeń ważnymi tematami i wartościami zacieranymi przez czas, spychanymi często na cywilizacyjny i kulturowy margines. Jak co roku, celem tego projektu jest także prezentacja obiektów pocysterskich Kołbacza jako inspirującej artystycznie przestrzeni i zwrócenie uwagi na kierunek ich dalszej rewitalizacji.

Więcej na: www.spichlerz-sztuki.pl

(r)

fot. materiały prasowe

Poprzedni artykułDwa nowe lodołamacze już w Szczecinie. „To jest ekstraklasa”
Następny artykułRuch na budowie Park&Ride


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj