Zachodniopomorski Lider Szczepień – zwycięzcy konkursu

0

Około 70 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego zaszczepiło się w trakcie trwania konkursu marszałka Zachodniopomorski Lider Szczepień. Choszczno, Pełczyce, Świdwin i Ustronie Morskie – to właśnie w tych gminach od 27 lipca do 31 sierpnia br. poziom wyszczepienia osiągnął najwyższy wskaźnik. W nagrodę lokalne samorządy otrzymały od Urzędu Marszałkowskiego po 100 tys. zł.

Zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono symboliczne czeki. Uroczystość, która odbyła się w środę 15 września w Szczecinie, była także okazją do zaprezentowania przez ekspertów prognoz pandemicznych dla regionu na najbliższy okres.

Celem konkursu było przekonanie mieszkańców do szczepień jako skutecznej metody w walce z COViD-19.

Na Pomorzu Zachodnim poziom zaszczepienia sięgnął około 50%

– Warto się zaszczepić, by zdążyć przed kolejną falą pandemii. W akcję promocji szczepień w regionie zaangażowani jesteśmy od początku. Sytuacja nie jest łatwa, bo tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale musimy zaufać epidemiologom. Obecnie na Pomorzu Zachodnim poziom zaszczepienia sięgnął około 50%. Przed nami wiele wspólnej pracy. Chcemy nadal współpracować z lokalnymi samorządami, z sołectwami. M.in. planujemy przygotować akcję dla 1700 sołtysów – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wyróżnienia w zakończonym właśnie konkursie trafiły do gmin, które w okresie od ogłoszenia plebiscytu 27 lipca do końca sierpnia br. osiągnęły najwyższy wzrost wskaźnika szczepień. Dane zebrano ze strony poświęconej szczepieniom: www.gov.pl (zakładka: szczepienia gmin), gdzie codziennie publikowane są aktualne zestawienia dotyczące szczepień.

Liczba hospitalizacji zwiększa się, ale nie stanowi zagrożenia dla szpitali

– Przede wszystkim gratulacje dla gmin zaangażowanych we wzrost poziomu wyszczepienia w regionie. Każda zaszczepiona osoba to większe bezpieczeństwo mieszkańców. Szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i przed zgonem. Obecnie obserwujemy 20-30% tygodniowy wzrost zakażeń. On był do przewidzenia, bo jesień to okres zwiększonego zachorowania np. na grypę. Liczba hospitalizacji zwiększa się, ale nie stanowi zagrożenia dla szpitali. Około 90% hospitalizowanych pacjentów z COViD-19 ma mutację Delta. Z pewnością czeka nas kolejna fala. Nie będzie tak groźna, bo szczepienia powstrzymają ten trend. W mojej opinii niebawem ważne będą dwie rzeczy: obniżenie wieku dla osób szczepionych, a także trzecia dawka szczepionki dla osób 60+ – tłumaczył wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.

Zwycięzcy konkursu

W kategorii do 4,5 tys. mieszkańców najlepszy wynik zanotowano w gminie Ustronie Morskie, gdzie poziom wyszczepienia wzrósł o blisko 10% z 54,60% do ponad 64%.

W kategorii od 4,5 do 7 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajął Świdwin (gmina wiejska). Poziom wyszczepienia zwiększył się tam o 7,81% z 31,68% do 39,49%.

W kategorii od 7 do 14 tys. mieszkańców zwyciężyły Pełczyce. Poziom wyszczepienia w tej gminie osiągnął wzrost o około 7,9%. Było 35,43% zaszczepionych osób, a jest teraz 43,29%.

W kategorii powyżej 14 tys. mieszkańców wygrało Choszczno, osiągając wzrost o blisko 6,4%. Poziom wyszczepienia zwiększył się z 45,51% do 51,89%.

Najwyższy odsetek zaszczepionych – w gminie Ustronie Morskie

Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 19 mln osób, co stanowi około 50% ludności. Na Pomorzu Zachodnim – liczącym 1,7 mln mieszkańców – zaszczepionych podwójną dawką jest blisko 790  tys. osób, co stanowi około 47% ogółu.

Aktualnie w województwie zachodniopomorskim najwyższy odsetek zaszczepionych osób notuje się w gminie Ustronie Morskie – ponad 66%, najniższy w gminie wiejskiej Sławno – 37,8%.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Ograli zespół byłego trenera
Następny artykułSCK. Wernisaż fotografii Aleksandry Matys


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj