Rysiek Riedel ma swój mural. Powstał na podstawie zdjęcia autorstwa stargardzkiego fotografa

2

Dzisiaj (16.09.) jest Krajowy Dzień Bluesa, zainicjowany przez polskich miłośników tego gatunku muzyki. Przypada w dniu urodzin mistrza bluesa B. B. Kinga. To dobra okazja, by poinformować o upamiętnieniu polskiego bluesmana Ryszarda Riedla, wokalistę zespołu Dżem, związanego rodzinnie z Tychami.

Niedawno powstał tam mural o powierzchni ok. 130 mkw. poświęcony Ryśkowi Riedlowi – na ścianie bloku, w którym przed laty mieszkał. Inspiracją była fotografia autorstwa stargardzianina Macieja Kuszeli.

Mural został zaprojektowany i wykonany przez duet Czary-Mury, który tworzą Marek Grela z Tychów i Marta Piróg z Chorzowa. Prace trwały 2 tygodnie.

– Zależało nam, aby wizerunek Ryszarda Riedla był tajemniczy, niedopowiedziany, „autsajderski”. Pomimo częściowo zakrytej twarzy, postać jest tak charakterystyczna, że bez trudno można rozpoznać w niej właśnie Riedla – mówią twórcy muralu. – Projekt powinien skłaniać do refleksji, dlatego został tam umieszczony cytat „Zawsze warto być człowiekiem” z utworu grupy Dżem o tym samym tytule. Są tam też rozsypane puzzle. Sześć z nich – ceramicznych, kolorowych bezpośrednio nawiązuje do okładki płyty zespołu Dżem „Autsajder”. Motyw puzzli uświadamia, jak delikatne jest ludzkie życie. Niewiele trzeba, aby bezpowrotnie się rozsypać, a być może – przy odrobinie szczęścia – dostać szansę, by poskładać się na nowo. W porę otrzymać pomocną dłoń. Kto wie, może właśnie Ty jesteś brakującym puzzlem dla pogubionego, rozsypanego człowieka?

Podczas uroczystości odsłonięcia muralu, z udziałem m.in. syna Ryszarda – Sebastiana, który dwukrotnie wystąpił na tle wizerunku ojca, oraz setek fanów Ryszarda Riedla i grupy Dżem, Maciej Kuszela mówił: – Robiłem zdjęcia Riedlowi i całemu zespołowi w 1990 r., w Poznaniu, po koncercie. Pamiętam, że w czasie dwóch sesji fotograficznych była luźna atmosfera, wszyscy dobrze się bawili. Gdy było już po wszystkim, nie byłem zadowolony z tych fotografii. Wrzuciłem negatywy do szuflady. Po śmierci Ryśka inaczej spojrzałem na te zdjęcia. Wybrałem to jedno. Ręka dotykająca rondo kapelusza, skojarzyła mi się z pożegnaniem.

Bożena Kuszela

fot.: Maciej Kuszela, Marcin Wawiernia

Komentarz:

Od pewnego czasu w Stargardzie coraz częściej słychać głosy, aby i naszą przestrzeń publiczną wzbogacić o murale. Taka inicjatywa pojawiła się już w postaci pomysłu „Ale mural! Wypłyń na głębię”, zgłoszonego do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

W wielu miastach murale nie tylko zdobią, będąc formą wypowiedzi artystycznej, ale też edukują, upamiętniają, zmuszają do refleksji.

Oczywiście, w każdym przypadku, powinny być dziełem profesjonalistów – od projektu po wykonanie.

Kiedy u nas taki mural się pojawi?

Bożena Kuszela

Poprzedni artykułMPK. Jeżdżą od 60 lat
Następny artykułAutobusy MPK zawiozą na Złotą Dynię


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

2 KOMENTARZE

  1. Będę namawiał znajomych do głosowania w projekcie stargardzkiego budżetu obywatelskiego dot. murali! Bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeśli mogłyby powstać tak dobre prace na podstawie tak dobrych projektów.

    A w Tychach świetny mural na podstawie świetnej fotografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj