EDD 2021. Poznać dziedzictwo swojego powiatu

0

Powiat Stargardzki zorganizował w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa objazd zabytkoznawczy pt. „Szlakiem średniowiecznych sakrariów w powiecie stargardzkim”.

Sakraria te wyjątkowo licznie zachowały się w świątyniach na terenie naszego powiatu. Są to specjalne szafki wmurowane w ścianę, przeznaczone do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Zabezpieczone kratą i drzwiczkami rzadko stwarzają szansę, by zerknąć do ich wnętrza. W trakcie objazdu podziwiać można było także architekturę i wyposażenie zwiedzanych kościołów.

W tym roku objazd odbył się 11 września. Prowadził Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.

Trasa obejmowała:

– Strzyżno – kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej,

– Kunowo – kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski,

– Poczernin – kościół pw. św. Michała Archanioła,

– Łęczyca – kościół pw. Ofiarowania NMP,

– Białuń – kościół pw. św. Michała Archanioła.

EDD to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury w Europie. Głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące, skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Tradycyjnie w obchody EDD włącza się Powiat Stargardzki, organizując objazdy zabytkoznawcze, odkrywające miejsca z ciekawą historią. To doskonała okazja, aby bliżej poznać dziedzictwo swojego regionu, odkryć historię zabytków i miejsc pamięci, które często – choć blisko nas – są nam zupełnie obce.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułWiek to tylko liczba
Następny artykułSeniorzy rządzą! Także w sportowej rywalizacji


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj