Będą rozmawiać o „Niezależności” i NIEzależności

0

22 września (środa) o godz. 12:00 na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury odbędzie się debata Od „Niezależności” do NIEzależności. Dyskusję ze świadkami historii poprowadzi Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Zapowiada się interesujące spotkanie, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. o ciekawym wydawnictwie powstającym w naszym mieście.

W debacie wezmą udział: Jadwiga Kałuska-Siwuda, Józef Stachowiak i Tomasz Zieliński. Goście opowiedzą m.in. o tytułowej „Niezależności”, czyli gazecie związkowej wydawanej w Stargardzie w 1981 r. Wspomną również trudne realia tamtych czasów. Wszyscy rozmówcy tworzyli „Niezależność”, a Jadwiga Kałuska-Siwuda i Józef Stachowiak zredagowali zarówno pierwszy numer, jak i „Biuletyn MKS Stargard” – wydanie strajkowe z marca 1981 r.

Gazeta ukazywała się w naszym mieście przez prawie 7 miesięcy. W tym czasie wydano 25 numerów. Maksymalny nakład wyniósł 6000 egzemplarzy. Na łamach „Niezależności” poruszano przede wszystkim tematy dotyczące naszego miasta i regionu. Nie unikano także krytyki środowiska NSZZ „Solidarność”. Czytelnicy gazety mieli szansę na zdobycie informacji, których nie można było znaleźć w „Głosie Szczecińskim” albo „Kurierze Szczecińskim”.

Wstęp na debatę – wolny.

(r) – za: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułStargardzkie TBS remontuje lokale
Następny artykułSTBS weryfikuje osoby czekające na mieszkanie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj