FILARY mają żyć, zaciekawiać i inspirować do naukowych poszukiwań

0

– To ważny dzień dla Stargardu ze względu na to, że otwieramy kolejną instytucję, która podnosi jakość życia w naszym mieście – mówił prezydent Rafał Zając podczas inauguracji działalności Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY.

Przypomnijmy, że SCN – jako dział Stargardzkiego Centrum Kultury – mieści się w odbudowanej, urokliwej architektonicznie kamienicy przy ul. B. Chrobrego 21. Wewnątrz obiekt też robi wrażenie – na każdej kondygnacji: gustowna aranżacja wnętrz, najnowocześniejsze eksponaty, jakość ich wykonania. To wszystko sprawia, że chce się tam być.

Prezydent dziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w powstanie FILARÓW.

– Panie prezydencie, gratuluję. Tu jest pięknie – mówił Krzysztof Barczyk, dyrektor gabinetu marszałka województwa.

Agata Kmieć-Łuciuk, prezes Stargardzkiego TBS, podkreśliła: – Ta rewitalizacja to nasza duma.

– To miejsce powstało także po to, by rozwinąć turystykę – mówiła dyrektor SCK Joanna Tomczak. Zwracając się do pracowników SCN, powiedziała: – Miło mi, że zasiliła nas tak młoda ekipa.

Dyrektor zaznaczyła, że każdy, bez względu na niepełnosprawność, będzie miał dostęp do eksponatów SCN.

– Cieszymy się, że możemy zarządzać tym miejscem – stwierdziła Joanna Tomczak.

W FILARACH na poszczególnych kondygnacjach znajduje się 55 interaktywnych eksponatów. Na parterze w dziale Kupcy zwiedzający poznają źródło potęgi dawnego Stargardu, czyli handel zbożem. Nauczą się też m.in. czytać mapy i wytyczać szlaki transportowe po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii. Piętro wyżej to dział Życie miasta, gdzie na odkrycie czekają tajniki inżynierii dawnych i obecnych czasów. Na kolejnej kondygnacji zwiedzający poznają dział Do broni, na mury!, gdzie mogą przyswoić sobie zasady fizyki, podane w przyjemny i atrakcyjny sposób, oraz rozgryźć gry logiczne. Na najwyższym piętrze są Innowatorzy – nowoczesne technologie, logistyka, symulatory i dużo więcej.

SCN to nie tylko eksponaty. To również spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje, zajęcia pozalekcyjne i warsztaty. Chętni będą mogli organizować tam urodziny i inne okolicznościowe imprezy. Zapowiedziano także zwiedzanie dla dorosłych, gdyż FILARY są miejscem dla każdego, kto ma w sobie ciekawość świata i chce wiedzieć więcej o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Otwarcie SCN Filary dla wszystkich zaplanowano na 15.10. (piątek). Normalny bilet wstępu będzie kosztować 20 zł, ulgowy – 15 zł, a dla seniora 10 zł. Mniej zapłacą też posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca – 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). To tylko jedna z wielu korzyści SKM. Informacje, jak i gdzie ją wyrobić, są tutaj.

Niżej rozmowa z kierownikiem Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY Ernestem Warychem:

Udany Piknik Naukowy. Pełne pochwał otwarcie Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY. Jest Pan szczęśliwy?

– Tak, jestem. SCN to jedno z największych wyzwań w moim życiu. Uczestniczyłem w bardzo różnych przedsięwzięciach, ale to jest tak wielozadaniowe, że trudno mi z czymkolwiek je porównać. To nie tylko stworzenie programu i oferty dla mieszkańców. To też uczestniczenie w tworzeniu zespołu, działań promocyjnych i branie udziału w życiu miasta, żeby ludzie garściami czerpali z tej oferty.

Podczas otwarcia SCN wszyscy, którzy uczestniczyli w tym projekcie – inicjatorzy przedsięwzięcia, władze miasta, projektanci, wykonawcy – powiedzieli „sprawdzam”. Myślę, że to, co od nas zależy, wyszło nieźle. Cieszę się, że FILARY się podobają.  Gdy coś robimy, to tak, żeby ludzie czuli się dobrze.

Dzisiaj ruszają pilotaże, później będzie ich analiza i wyciągnięcie wniosków, a na koniec – otwarcie FILARÓW dla zwiedzających.

Teraz wiele będzie zależało od zespołu…

– Zostałem tu zatrudniony pod koniec kwietnia br. W krótkim czasie udało się nam stworzyć zgrany zespół, otwarty na ludzi, kompetentny, przed którym także stoi wyzwanie. Nasi pracownicy będą bardzo zabiegać, aby to centrum żyło, zaciekawiało i inspirowało do naukowych poszukiwań.

W tym wszystkim bardzo pomaga mi moja zastępczyni Joanna Cupak. Świetnie się uzupełniamy zadaniowo. To umożliwia kreatywną współpracę. Także z udziałem Małgorzaty Kowcun, autorki loga SCN FILARY. To nasza identyfikacja. FILARY brzmią dumnie.

Jak człowiek OldTownu, największego postapokaliptycznego festiwalu w Europie, który dzieje się wśród ludzi „nie z tego świata”, zostaje urzędnikiem miejskiej placówki ze wszystkimi tego konsekwencjami?

– Ja nie do końca chcę być urzędnikiem… Chcę być organizatorem. OldTown będzie się odbywać bez względu na moją pracę. Jak już SCN się rozkręci, zaczniemy robić ten festiwal.

Nie będzie kolizji?

– Nie zakładam. Jestem zadaniowcem. Dostałem dużą dozę zaufania. Cieszy mnie to. Będę starał się walczyć „o swoje”.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPiknik Naukowy SCN Filary. Zaprezentowali się mieszkańcom
Następny artykułGdańsk oglądał nasze mieszkania wspomagane


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj