Gdańsk oglądał nasze mieszkania wspomagane

0

Mieszkalnictwo wspomagane w Stargardzie stało się wzorem do naśladowania przez różne miasta w Polsce. Ich przedstawiciele czerpią z naszych sprawdzonych rozwiązań i bardzo często przenoszą je na swój grunt. Sprawnie funkcjonującą gospodarkę mieszkaniową ma też Gdańsk. Delegacja z Pomorskiego odwiedziła Stargard. Spotkanie było okazją do wymiany cennych doświadczeń.

Ten dobry system zaczął być budowany ponad 20 lat temu. Przez ten czas w naszym mieście zostało wdrożonych kilka programów dla różnych grup ludzi.

– Stargard to miasto wrażliwe społecznie, w którym realizujemy i pomagamy prowadzić różnego rodzaju projekty związane z osobami potrzebującymi wsparcia. Bardzo chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami, które mogą być pomocne. Działające od lat systemowe mechanizmy przynoszą naprawdę dobre efekty – mówi wiceprezydent Ewa Sowa.

Chcą przyjrzeć się z bliska stargardzkim rozwiązaniom

Przedstawiciele Gdańska przyznali, że już w 2016 roku inspirowali się naszym mieszkalnictwem wspomaganym. Wówczas wiedzę o nim czerpali z materiałów dostępnych w internecie. Teraz przyszedł czas na bezpośrednie spotkanie.

– Słyszeliśmy wiele dobrego o rozwiązaniach w Stargardzie, dlatego bardzo się cieszymy, że możemy się im przyjrzeć z bliska. Liczba osób potrzebujących wsparcia wciąż się zwiększa, dlatego nie możemy poprzestać na tym, co już robimy. Chcemy zapewnić osobom potrzebującym i ich rodzinom maksymalną niezależność oraz swobodę funkcjonowania i integrację. Jesteśmy dociekliwi i stale poszukujemy rozwiązań wszędzie tam, gdzie można znaleźć inspiracje. Właśnie dlatego odwiedziliśmy Stargard. Chętnie dzielimy się też naszymi doświadczeniami – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W Stargardzie mamy już ponad 100 mieszkań wspomaganych.

Problematyka mieszkaniowa połączona jest z polityką społeczną

– Na samym początku, tworząc ten system, opierano się na rozwiązaniach skandynawskich. Z czasem wzorem do naśladowania stał się przykład angielski. Wówczas bowiem polskie wzorce nas nie przekonywały. Zmieniliśmy podejście do kwestii mieszkalnictwa, które dominowało w kraju. W Stargardzie problematyka mieszkaniowa została połączona z polityką społeczną, a nie z obszarami związanymi z budownictwem. To pozwala lepiej zaspokajać potrzeby ludzi – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

Program Bez Barier jest skierowany do osób z niepełnosprawnością ruchową i ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. W domach, w ramach programu Na Start, przebywają młode osoby, które opuszczają placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze. Nie Sami to mieszkania dla seniorów. Program Od Nowa skierowany jest do osób bezdomnych, wychodzących ze schroniska. W tym roku 2 mieszkania zostały przeznaczone dla rodzin wychowujących czworo lub więcej dzieci w ramach programu Duża Rodzina. Uzupełnieniem tych wszystkich działań jest jeszcze mieszkanie dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Natomiast powstające mieszkanie wytchnieniowe wesprze rodziny w codziennej opiece nad bliskimi o szczególnych potrzebach.

Toruń też chce poznać nasze mieszkania wspomagane

Gdańska delegacja była najbardziej zainteresowana ofertą przygotowaną dla osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze, zwłaszcza z niepełnosprawnościami. Poza ww. lokalami, goście obejrzeli też mieszkania dla osób starszych i działający na os. Lotnisko Klub Senior+.

W spotkaniu w Stargardzie uczestniczyli: zastępczyni prezydenta Gdańska Monika Chabior, zajmująca się rozwojem społecznym i równym traktowaniem, Zespół Zarządzający Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego oraz pracownicy tamtejszego urzędu miejskiego. Stargard reprezentowali zastępcy prezydenta Ewa Sowa i Piotr Mync ze swoimi współpracownikami z UM, prezes Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Agata Kmieć-Łuciuk, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, zaangażowani w mieszkalnictwo wspomagane w naszym mieście.

Wszystkie programy w Stargardzie realizowane są w zasobach STBS. Spółka niedawno zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Towarzystw Budownictwa Społecznego za 2021 r. Na tej samej pozycji uplasowały się tebeesy z Gdańska i Torunia. Reprezentanci tego drugiego miasta też do nas zawitali, by przyglądać się naszym rozwiązaniom.

(r), fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułFILARY mają żyć, zaciekawiać i inspirować do naukowych poszukiwań
Następny artykułBrama Wałowa. Wystawa mandali i makram boho


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj