Pracownicy MAH wśród zwycięzców Zachodniopomorskiego Wydarzenia Muzealnego Roku

0

Poznaliśmy laureatów jedenastej edycji konkursu Zachodniopomorskie Wydarzenie Muzealne Roku 2020. Nagrody wręczyła im członek zarządu województwa Anna Bańkowska podczas gali, która odbyła się 4 października br. na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie.

– Muzeum jest miejscem pamięci i refleksji o wydarzeniach mających miejsce w odległej przeszłości. Pełni nie tylko rolę kapsuły czasu, przechowującej dla potomnych dziedzictwo minionych pokoleń, ale także, jako swoisty transformator, pomaga nam je zrozumieć, odczytując ciągle na nowo – mówiła Anna Bańkowska.

Wśród najlepszych przedsięwzięć muzealnych, zgłoszonych do tej edycji konkursu, wyróżnione zostały dwa stargardzkie projekty.

W kategorii działalność wystawiennicza – wystawa „Losy (nie)równoległe. W 80. rocznicę lutowych deportacji Żydów z niemieckiego Stargardu i Polaków z Kresów Wschodnich” autorstwa Jolanty Aniszewskiej (piąta od prawej) z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie – za poruszające zestawienie podobnych losów różnych grup narodowościowych i odwagę wyjścia z tym tematem w przestrzeń publiczną.

Natomiast w kategorii działalność edukacyjno-popularyzatorska – dzieło „Dziennik pisany z krypty”, autorem którego jest Marcin Burdziej (trzeci od prawej) z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie – za oryginalną formę prezentacji i popularyzacji badań archeologicznych.

Nagrody otrzymali: w pierwszej kategorii – wystawa „Piękność twą widzę. Od Ciurlionio do Kairiükštisa — sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku” autorstwa Dariusza Kacprzaka z Muzeum Narodowego w Szczecinie, a w drugiej kategorii – Jacek Ogrodniczak i jego książka „Junak. Smyk. Szczecińskie motolegendy”.

To najważniejsze dla zachodniopomorskich muzealników wydarzenie organizowane jest przez Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Jego jedenasta edycja, podobnie jak poprzednie, skierowana była przede wszystkim do muzeów Pomorza Zachodniego. Mogły być do niego zgłaszane najlepsze przedsięwzięcia z zakresu działalności muzealnej, w tym  działalności wystawienniczej, wydawniczej, naukowej, edukacyjnej oraz mecenatu muzealnictwa.

Wysokość przyznanych nagród to łącznie 6 tys. zł, po 3 tys. zł dla każdej kategorii.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Pierniki za twarde
Następny artykułAquaStar zaprasza do siebie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj