Malowane ostrzeżenie: nie korzystaj z komórki na pasach!

0

Wciąż wysoka jest liczba wypadków i niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych korzystających z telefonów na przejściach. Choć można dostać za to mandat, wiele osób odruchowo wchodzi na pasy ze smartfonem. Dlatego, dla większego bezpieczeństwa stargardzian, miasto zaczęło malować symbole ostrzegawcze przy najbardziej ruchliwych przejściach w mieście. To proste rozwiązanie może uratować zdrowie, a nawet życie.

Przypomnienie o zakazie korzystania z telefonów na przejściach jest już wymalowane przy pl. Świętego Ducha. Niedługo takie symbole pojawią się m.in. w pobliżu szkół, przed doświetlonymi niedawno pasami na ul. S. Czarnieckiego (w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II), przy ul. 11 Listopada, ul. J. Twardowskiego, ul. S. Wyszyńskiego (w okolicy CH Zodiak), ul. Kazimierza Wielkiego (wyniesione przejście przy Galerii Starówka), ul. Śląskiej, ul. Bogusława IV i ul. Skarbowej (przy wyjeździe w ul. S. Czarnieckiego).

Podobne znaki stargardzianie mogli już zobaczyć w innych miastach. Problem korzystania z telefonów na przejściach dotyczy wielu miejsc na całym świecie. Cały czas poszukiwane są rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo – m.in. malowanie właśnie takich symboli na chodnikach przed pasami.

Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 r., w całej Polsce doszło do ponad 5000 potrąceń pieszych. W wypadkach tego rodzaju zginęły aż 624 osoby. Piesi najczęściej wchodzili na pasy nieostrożnie, wprost pod koła zbliżającego się pojazdu. Wielu z nich korzystało w tym czasie ze smartfonów. To bardzo niebezpieczne, a na dodatek od 1.06.2021 r. – niezgodne z prawem. Za wejście na pasy w trakcie korzystania z telefonu można dostać mandat, ale przede wszystkim spowodować wypadek, a tym samym narazić swoje życie i zdrowie.

(r), fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykuł„Cienie zapomnianych kultur” 2021. Retransmisja online 9-10 października
Następny artykuł1. urodziny Kawiarni na Okrągło. Będzie jazz!


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj