Cyfrowa Gmina. Stargard dostanie prawie 1,4 mln zł na rozwijanie e-usług

0

Od 100 tys. do 2 mln zł trafi do samorządów w ramach programu Cyfrowa Gmina. Stargard otrzyma prawie 1,4 mln zł na sprzęt, oprogramowanie i szkolenia, dzięki którym możliwe będzie podniesienie ilości i jakości e-usług w mieście.

– Obserwujemy regularny wzrost liczby spraw urzędowych, które mieszkańcy załatwiaj online. Widzimy też, że do tych cyfrowych narzędzi przekonuje się coraz więcej osób. Co ważne, rośnie również grupa seniorów odnajdujących się w sieci. Dla tych wszystkich mieszkańców będziemy wprowadzać kolejne rozwiązania dające bezpieczny dostęp do urzędu z domowego komputera albo smartfona w dowolnym miejscu – mówi prezydent Rafał Zając.

W miniony piątek na tyłach MDK odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin z powiatów: goleniowskiego, gryfickiego, gryfińskiego, kamieńskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, miast Szczecin i Świnoujście (połowa regionu), z Januszem Cieszyńskim, sekretarzem stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Bogucki.

Minister i wojewoda wręczyli samorządowcom „czeki”, czyli plansze, na których widniały przyznane im kwoty pieniędzy na cyfryzację w gminach.

Jak informował sekretarz Janusz Cieszyński, o wysokości kwoty decydowały kryteria: liczba mieszkańców i wskaźnik dochodów podatkowych w danej gminie.

– Proponujemy cyfrową subwencję – 100 proc. wsparcia (bez wkładu własnego). Finansowanie będzie w formie zaliczki – na jej rozliczenie jest czas do 2023 r. Tam, gdzie samorządy musiały ponieść wydatki związane z COVID-19, mogą je zrefinansować z tego programu, licząc od lutego 2020 r. – mówił sekretarz. – Jednocześnie wymagać będziemy audytu bezpieczeństwa cyfrowego, który także będzie można sfinansować z tych środków. Dzięki temu wypracowane zostaną rozwiązania pozwalające unikać tego rodzaju zagrożeń, jak włamania na strony internetowe, do systemów finansowo-księgowych i na rachunki bankowe. Chcemy, aby docelowo powstała mapa cyberbezpieczeństwa Polski.

Pierwszy nabór wniosków rusza 18 października br.

– Na ten program dla zachodniopomorskich gmin przeznaczonych jest ponad 26 mln zł. Do podziału w tej części regionu będzie 13 mln zł – mówił wojewoda, dodając, że program Cyfrowa Gmina ma ważną cechę – elastyczność. – To Wy decydujecie, czy płacicie za to, co było, czy wchodzicie w nowe projekty inwestycyjne.

Wiadomo już, jak podzielona zostanie kwota, którą otrzyma Stargard.

– Na nowe projekty przeznaczymy kilkaset tysięcy zł, aby zwiększyć dostępność do e-usług. Około 400 tys. zł pójdzie na zabezpieczenia e-infrastruktury, po to, by dane  mieszkańców, przechowywane w sieci, zyskały dodatkowe poziomy ochrony. Starczy też pieniędzy, aby podnieść poziom cyfryzacji w szkołach i innych placówkach, m.in. poprzez zakup sprzętu komputerowego – informuje prezydent Rafał Zając.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

(na zdjęciach kwoty, jakie dostaną pozostałe gminy z powiatu stargardzkiego)

Poprzedni artykułIII liga. Bezbarwny mecz Błękitnych i porażka Kluczevii
Następny artykułApel Polskiego Czerwonego Krzyża: Na ratunek uchodźcom


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj