Kunowo. W końcu mają nową drogę

0

Mieszkańcy czekali na to bardzo długo. I doczekali się. Zakończona została przebudowa dziurawej, zniszczonej drogi powiatowej 1703Z w Kunowie. Wczoraj odbyło się jej uroczyste otwarcie.

– Nie mam wątpliwości, że to ważny dzień dla samorządu powiatowego, gminy Kobylanka i mieszkańców Kunowa, którzy od wielu lat zabiegali o remont  tej drogi. Udało się! – mówiła starosta stargardzki Iwona Wiśniewska. – Wypada cieszyć się tą inwestycją. Takich potrzeb jest w powiecie wiele.

Koszt przebudowy to prawie 9 mln 218 tys. zł. Przedsięwzięcie było dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych kwotą około 4 mln 455 tys. zł. Wkład własny Powiatu Stargardzkiego wyniósł ponad 4 mln 313 tys. zł, a Gminy Kobylanka – 450 tys. zł. Zadanie było realizowane od grudnia 2020 r. do września 2021 r., tj. przez 10 miesięcy.

Mamy dobrą, bezpieczną, dobrze wyglądającą drogę

– Ta inwestycja to przykład dobrej współpracy rządu i samorządu. I odwrotnie.  Jej efektem jest ponad 2,2 km nowej drogi – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. – Ten projekt był na liście rezerwowej, ale dzięki oszczędnościom przetargowym można było skierować go do realizacji. W efekcie mamy dobrą, bezpieczną, dobrze wyglądającą drogę.

W ramach przebudowy drogi wykonano:

– nową jezdnię o nawierzchni bitumicznej,

– nowe chodniki i ścieżkę pieszo-rowerową z brukowej kostki betonowej,

– 2 zatoki autobusowe o nawierzchni z brukowej kostki betonowej,

– 4 zatoki postojowe o nawierzchni z brukowej kostki betonowej (22 stanowiska postojowe),

– zjazdy do posesji z brukowej kostki betonowej,

– kanalizację deszczową o łącznej długości 2132 m,

– oznakowanie pionowe i poziome,

– 2 przepusty drogowe.

Ponadto nasadzono 55 drzew i 200 krzewów.

Były komplikacje, ale udało się wszystko zrealizować

Droga – z nową konstrukcją i nawierzchnią – przystosowana jest do ruchu ciężkich pojazdów.

– Kiedy w 2018 r., jeszcze przed wyborami, mieszkańcy Kunowa pytali mnie, czy nie zapomnę o tej drodze, zapewniałam, że nie. I gdy zostałam wójtem, od razu zaczęłam rozmowy z powiatem w jej sprawie. Były komplikacje, ale udało się wszystko zrealizować. Liczę na dalszą współpracę – mówiła Julita Pilecka, wójt gminy Kobylanka.

W trakcie prowadzonych prac budowlanych pełniono nadzór archeologiczny oraz przyrodniczy. W celu zapewnienia właściwych warunków siedliskowych, a przez to spełniania wymogów ochrony środowiska, zawieszono 8 skrzynek lęgowych dla ptaków.

7 przejść dla pieszych z lampami LED

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do pobliskiej szkoły podstawowej oraz poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, wykonano 7 przejść dla pieszych z oświetleniem lampami energooszczędnymi typu LED.

Z przebudowanej drogi bardzo cieszył się Mariusz Nosal, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunowie, a zarazem radny powiatu. Jak mówiła starosta, był on najbardziej zaangażowany, z całej Rady Powiatu Stargardzkiego, w doprowadzenie tej drogi do remontu.

W uroczystości jej oficjalnego otwarcia uczestniczyli też m.in.: wicestarosta stargardzki Łukasz Wilkosz, członek zarządu powiatu Irena Agata Łucka, wiceprzewodnicząca rady powiatu Elżbieta Mochocka, radni powiatu, przedstawiciele głównego wykonawcy – firmy Strabag – dyrektor Stanisław Buca i kierownik budowy Dariusz Wasylik, sołtys Sołectwa w Kunowie Anna Włodek, komendant powiatowy policji w Stargardzie Robert Nowak. Uroczystość prowadził Zbigniew Sowa, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułMAH. Wernisaż „Imago Pomeraniae w kartografii XVI-XVIII w.”
Następny artykułPunkt Informacyjny Funduszy Europejskich czeka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj