Lidia Iwańkowicz nową Mistrzynią Ortografii Szkół Ponadpodstawowych

0

W auli Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie odbył się, już po raz jedenasty, Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii Szkół Ponadpodstawowych. Głównym organizatorem tego konkursu była tradycyjnie Książnica Stargardzka – tym razem – przy współudziale ZS nr 1.

Aby tradycji stało się zadość, autorką konkursowego dyktanda była jak zawsze dr nauk humanistycznych Bożena Stramek, a klamrą tradycji stanowiło ponowne objęcie tych ortograficznych zmagań patronatem ze strony Starosty Stargardzkiego.

Konkurs powrócił na arenę uczniowskiej rywalizacji i sprawdzianu wiedzy ze znajomości zasad pisowni ojczystego języka po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią. Ze względu na brak miejsca w tymczasowej siedzibie Książnicy przy ul. Wojska Polskiego 3, odbył się on w gościnnych progach ZS nr 1.

W konkursie uczestniczyło 19 uczniów wyłonionych wcześniej poprzez wewnętrzne, szkolne kwalifikacje, którzy reprezentowali 4 szkoły ponadpodstawowe powiatu stargardzkiego: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcąca, Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2.

Uczestników konkursu powitał dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki, który następnie przedstawił historię o zakochanym sztubaku, głównym bohaterze konkursowego dyktanda. Oto jego fragment: „Zakochałem się w niej bez pamięci. Moja wybranka to pół kobieta, pół anioł o oryginalnej urodzie. Aby jej zaimponować, wstaję codziennie rano i uprawiam jogging, skaczę w dal i wzwyż. Ponadto wkuwam włoskie słówka, ponieważ jej babcia to Włoszka, rzymianka wprost spod Colosseum.”

Następnie dr Bożena Stramek przejęła inicjatywę i rozpoczęło się dyktowanie tej zabawnej historii z budującym przesłaniem, aczkolwiek naszpikowanej ortograficznymi pułapkami.

Po jej zakończeniu jurorzy udali się sprawdzać prace, a uczestnicy konkursu zostali skuszeni zawartością przygotowanego dla nich słodkiego bufetu oraz nową ofertą zajęć przygotowaną przez Dział Multimedialny Książnicy, związaną z poznawaniem wirtualnej rzeczywistości za pomocą specjalnych urządzeń zakupionych ostatnio przez Książnicę.

W końcu nadszedł najważniejszy moment konkursu – ogłoszenia jego wyników i tym samym wyłonienia tegorocznego Mistrza Ortografii Szkół Ponadpodstawowych. W opinii jurorów poziom tegorocznego konkursu był wysoki, a największą trudność sprawiła jego uczestnikom pisownia wyrazów z „h” oraz łączny i rozdzielny zapis słów.

Mistrzynią została uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Lidia Iwańkowicz (fot.8). Drugie miejsce na podium zajęła Agata Mroczkowska (fot.9) z Zespołu Szkół nr 2, a miejsce trzecie zajął Marcin Winnicki (fot.10) z Zespołu Szkół nr 1.

Atrakcyjne nagrody ufundowane przez starostwo i Książnicę wręczył laureatom wicestarosta Łukasz Wilkosz, natomiast dyrektorzy – Książnicy Krzysztof Kopacki i Zespołu Szkół nr 1 Tomasz Korytkowski – wręczyli uczestnikom pamiątkowe dyplomy uczestnictwa i długopisy Książnicy Stargardzkiej.

(r), fot. Książnica Stargardzka

Poprzedni artykułDroga powiatowa w Tychowie – zamknięta
Następny artykułKluczewo. Miliony na nowe drogi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj