GrzyboGranie. Lech Janerka porwał publiczność

0

GrzyboGranie Music Festival 2021 za nami. Dostarczyło nam dużo radości i wielu wzruszeń. Odbyło się, by kolejny raz upamiętnić zmarłego w 2018 r. perkusistę Grzegorza Grzyba.

Festiwal trwał od 19 do 23 października br. W programie były warsztaty muzyczne, występy ich uczestników oraz Tomka „Kciuk” Jaworskiego i na koniec – Lecha Janerki z zespołem. Gościnnie wystąpił też młody perkusista Franek Gańko, który wykonał solo perkusyjne „Grzybogranie” z albumu Laboratorium „NOW”.

Finałowe koncerty rozpoczęli uczestnicy warsztatów wokalnych prowadzonych przez Magdalenę Syposz. Akompaniował im pianista jazzowy Patryk Matwiejczuk.

Alicja Perkowska, menedżerka grupy Laboratorium, przekazała mieszkańcom Stargardu – na ręce Sylwii Wieleby ze Stowarzyszenia Artystycznego B-moll – Złotą Płytę za ostatni album „NOW” zagrany przez Grzegorza Grzyba.

Później na scenie wystąpili uczestnicy warsztatów dla zespołów. Zagrali i zaśpiewali dla nas: Los Tatoolos, Out of Mind i Funk Material.

Wszystko działo się w przyjaznej, niewymuszonej atmosferze. Spontaniczne okrzyki z widowni, dialogi z wykonawcami i żarty nadały temu wydarzeniu wyjątkowy charakter.

Zwieńczeniem festiwalu był sobotni koncert legendy – Lecha Janerki z zespołem. Grupa pierwszy raz wystąpiła w Stargardzie. I od pierwszego utworu „kupiła” sobie publiczność. Koncert był rewelacyjny. Lech Janerka – w doskonałej formie (lekka chrypka wciąż taka sama…), mimo że – jak przyznał – ma 68 lat, a jego wnuczka – 24 lata.

Muzyk rockowy, basista, wokalista, kompozytor i autor tekstów zaśpiewał utwory z różnych płyt, a przede wszystkim z tej najważniejszej – „Klaus Mitffoch”. Usłyszeliśmy m.in.: „Strzeż się tych miejsc”, „Jezu jak się cieszę”, „Śmielej”, „Ewo, rewo i ja”, „Niewalczyk”, „Konstytucje”, „Niewole”, a na bis „Rower”.

Wiele osób znało teksty piosenek wykonywanych przez Lecha Janerkę i śpiewało razem z nim. Energia i emocje płynące ze sceny sprawiły, że publiczność w końcu poderwała się na nogi i nie tylko śpiewała, ale też tańczyła między rzędami foteli.

Na koniec, gdy wybrzmiał wspólnie zaśpiewany „Rower”, widownia zaczęła skandować: „Dziękujemy!”.

– To my dziękujemy. Macie tu piękne miasto – powiedział na pożegnanie Lech Janerka.

Organizatorami GrzyboGranie Music Festival byli: Stowarzyszenie Artystyczne B-Moll, GrzyboGranie, Laboratorium

Partnerzy strategiczni: Miasto Stargard, Stargardzkie Centrum Kultury

Sponsorzy: Freshmar, ATS Pomoc w Norwegii, Stargardzka Izba Gospodarcza, Enerkol, Browar Stargard

Partnerzy: Audio Sveda, Towarzystwo Przyjaciół Stargardu, Serce dla Wszystkich, Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Narodowy Instytut Wolności, Artlift

Patronat honorowy: Polska Fundacja Muzyczna, Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów, Izabelin Studio

Patronat medialny: Jazz Forum, Radio Szczecin, Stargardzka.pl, e-Stargard.pl

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułKluczewo. Miliony na nowe drogi
Następny artykułForum Biznesu „Stargard – zielona strefa innowacji” – dla wszystkich chętnych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj