Zachodniopomorskie. „Czternastkę” otrzymało już niemal 41 tys. osób

0

Dodatkowe roczne świadczenie, czyli tzw. czternastą emeryturę, uprawnione osoby otrzymają razem z listopadową wypłatą, na przykład emerytury. W Zachodniopomorskiem część z nich, bo prawie 41 tys., już otrzymało te pieniądze.

– Świadczenie to w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto. Otrzymają je osoby, które na 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, które na ten dzień miały zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków) – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Pełna kwota trafia do osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeśli emerytura wynosi 3000 zł, „czternastka” jest pomniejszona o 100 złotych.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Ważne! Kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia nie podlega potrąceniom i egzekucjom.

W kwietniu tego roku m.in. emeryci i renciści otrzymali już „trzynastkę” w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na kwotę pobieranego świadczenia podstawowego.

(r)

Poprzedni artykułPlatany i surmie przyjechały do Stargardu
Następny artykułSzczepienia na Wyszyńskiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj