MPK z nową myjnią

1

Autobusy będą błyszczeć, dzięki temu, że na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji została uruchomiana długa na 30 i szeroka na 7 metrów myjnia dla autobusów i samochodów ciężarowych. To ekologiczny obiekt, w którym aż 80% wody jest używanej ponownie, a jeden pojazd będzie czysty w zaledwie 4 minuty.

– Jesteśmy świadkami przejścia standardu utrzymania czystości miejskich autobusów w XXI wiek. Ta inwestycja pozwoli MPK zarówno prowadzić działalność na swoją rzecz, ale też zaoferować następną usługę na zewnątrz. Przewoźnik ma już stację tankowania oleju napędowego, z której korzystają miejskie spółki, a także klienci indywidualni. Uruchomiona myjnia ma taką wydajność, że umożliwi także mycie samochodów ciężarowych innych klientów. To element pozwalający MPK dobrze wpływać na swoją kondycję finansową, niosący korzyści dla samej spółki i tym samym oczywiście dla pasażera – mówi prezydent Rafał Zając.

W hali zainstalowano myjnię portalową, składającą się z trzech szczotek pionowych i jednej poziomej. Umożliwia to kompleksowe mycie różnych pojazdów. Po obu bokach są też elementy do domywania ręcznego, pistolet do nanoszenia chemii i spłukiwania. Co ważne, całość opiera się na zamkniętym obiegu wody. Ta używana w procesie mycia kanałem przedostaje się do dwóch osadników. Później trafia do zbiornika retencyjnego, w którym jest napowietrzana. Znajdują się tam także kultury bakterii usuwające związki ropopochodne. Zastosowanie obiegu zamkniętego daje możliwość powrócenia aż 80% wody do ponownego mycia. To wpływa na oszczędności, ale przede wszystkim na ochronę środowiska, dzięki mniejszym zrzutom ścieków i zużyciu chemii.

Myjnia kosztowała prawie 2 mln zł. MPK pozyskało na ten cel aż 1,6 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Budowa obiektu trwała 4 miesiące.

(r), fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułŻaneta Śniadek: Portrety kobiet. „Gdy maluję – nie ma mnie”
Następny artykułKolejne odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich gotowe. Także w powiecie stargardzkim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj