Nowe Żarowo. Od lat walczą o znak ograniczający prędkość do 40 km/h

10

Miało być cicho i spokojnie. Jest ciągły ruch i hałas pędzących ciężarówek. Mieszkańcy tzw. nowego Żarowa przy ul. Długiej, będącej trasą przelotową na Grzędzice, mają dość. Od lat nie mogą się doprosić znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h przy wjeździe na tę drogę – od strony „starego” Żarowa.

To największy problem wszystkich mieszkańców w tej części wsi.

– Non stop jest ruch i hałas. Po zniszczonej, pełnej dziur drodze pędzą ciężkie pojazdy. Wszystko się trzęsie. Od wielu lat walczymy, aby władze gminy, czy też Zarząd Dróg Powiatowych, ustawiły znak ograniczenia prędkości do 40 km/h przed pierwszym budynkiem na wjeździe (fot. 1), na trasę Żarowo-Grzędzice – mówią Krystyna i Bogusław Letkiewiczowie oraz Bożena i Jan Jakubowscy w imieniu mieszkańców osiedla przy tej drodze.

Są uziemieni

Pierwsze pismo w tej sprawie napisali w 2019 r. Kontaktowali się z sołtysem i Zarządem Dróg Powiatowych. Prosili też policję o pomoc. Napisali list do gminy Stargard, aby taki znak stanął przy ich ulicy, od strony Żarowa. I stanął, tyle że na końcu ulicy – już w Grzędzicach, mimo że ich mieszkańcy nie zabiegali o to.

– My jesteśmy uziemieni. Żadne dziecko nie pojeździ rowerem po tej drodze, np. do szkoły, bo rodzice boją się o ich bezpieczeństwo. Strach wyjść na spacer. A wystarczyłby taki znak i sytuacja tutejszych mieszkańców trochę by się poprawiła – mówią państwo Letkiewiczowie i Jakubowscy.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Zarządem Dróg Powiatowych w Stargardzie.

Sprawa jest w gestii władz gminy Stargard

– Wskazany odcinek drogi nie stanowi drogi powiatowej zarządzanej przez ZDP. Droga na odcinku Żarowo – Grzędzice stanowi drogę gminną gminy Stargard. Ustawienie wnioskowanego oznakowania, tj. znaku ograniczającego prędkość, leży w kompetencji zarządzającego tą drogą – informuje Wiesław Bączkowski, kierownik Sekcji Technicznej w Zarządzie Dróg Powiatowych w Stargardzie.

A to znaczy, że sprawa jest jedynie w gestii władz gminy Stargard, do których mieszkańcy już się zwracali, ale nic nie wskórali. Czy po 2 latach walki o postawienie znaku ograniczenia prędkości do 40 km/h na tej drodze (przy wjeździe na nią od strony „starego” Żarowa) doczekają się tego?

Będzie nowa organizacja ruchu

Napisaliśmy do Urzędu Gminy Stargard, prosząc o odniesienie się do sprawy.

W odpowiedzi otrzymaliśmy krótką, ale krzepiącą odpowiedź wójta gminy Stargard Jerzego Makowskiego: „W sprawie ustawienia ograniczenia prędkości do 40 km/h na drodze gminnej Żarowo – Grzędzice informuję, że na początku 2022 r. zostanie zlecone opracowanie projektu stałej organizacji ruchu. Po zatwierdzeniu ww. projektu zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu (ograniczenie prędkości)”.

Stawiając kropkę nad „i”: mieszkańcy nowego Żarowa doczekają się znaku 40 km/h.

Sprawę prowadzi Małgorzata Majda z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji UG.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułWernisaż w Bramie Wałowej. „Archipelag gwiazd” Ludmiły Sabadini
Następny artykułCezary Łazarewicz w kinie SCK


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

10 KOMENTARZE

 1. To jest bardzo dobra wiadomość, sama mam córkę, która niestety nie może jechać ulicą Długą ponieważ jest to niebezpieczne, tutaj idealnym rozwiązaniem jest postawienie ograniczników jakichkolwiek na drodze, wtedy to będzie idealne rozwiązanie , podziękowania dla osób, które przyczyniły się do pokazania problemu.

 2. Proszę nie zapomnieć że w tej części posadowionych około 100 domów tj 400 mieszkańców, 100 uczniów. Którzy mogli by korzystać z :
  Przejść dla pieszych z oświetleniem,
  Progów zwalniających,
  Ścieżki pieszo- rowerowej,
  Przystankow autobusowych.
  To wszystko dla naszego bezpieczeństwa.
  BRAWO ZA INICJATYWĘ.

 3. Bardzo dziękujemy sąsiadom oraz Pani redaktor za zainteresowanie tematem oraz interwencję w sprawie. Oczywiście pędzące wspomnianą drogą samochody stanowią uporczywy problem oraz niebezpieczeństwo nie tylko dla dzieci ale również dla licznie poruszających się w sezonie letnim rowerzystów. Poza ograniczeniem prędkości czekamy z niecierpliwością na stworzenie chodnika oraz ścieżki rowerowej..

 4. Ta droga zawsze będzie drogą o dużym natężeniu ruchu. Jest to w końcu wjazd do Grzędzic. Zatem nigdy młody rowerzysta nie będzie na tej drodze bezpieczny. Tylko wydzielona ścieżka rowerowa i chodnik. A wszystkie inne działania to półśrodki…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj