Elektrośmieci do czerwonego pojemnika

0

Nowość w Stargardzie. W całym mieście w różnych miejscach pojawiły się specjalne pojemniki na elektroodpady. Niewielkie sprzęty – np. telefony, miksery, radioodbiorniki, czajniki elektryczne, zegarki, ale też baterie – nigdy nie powinny trafić do zwykłych śmietników. Do tej pory były przyjmowane tylko w Ekopunkcie przy ul. Bogusława IV 15. Nadal można je tam oddawać albo wrzucić do charakterystycznych czerwonych pojemników.

Zużyty sprzęt elektroniczny jest szkodliwy dla środowiska. Urządzenia często zawierają np. rtęć, ołów, kadm czy nikiel. Takie substancje mogą przedostać się do gleby, wód gruntowych i powietrza. Dlatego muszą być odpowiednio składowane i – w miarę możliwości – poddawane recyklingowi. Jednak najczęściej drobny sprzęt elektroniczny trafia do pojemników na odpady zmieszane. Jest kilka możliwości pozbycia się takich urządzeń w odpowiedziany sposób.

Do nowych pojemników powinny trafić elektrośmieci o wielkości maksymalnie 50 cm. Mogą to być np. aparaty fotograficzne, sprzęt komputerowy, mikrofony, słuchawki, drukarki i elektryczne zabawki. Pojemniki mają intensywny czerwony kolor i wyraźne oznaczenia – po to, aby nie pomylić ich z żadnym innym śmietnikiem. Są również szczelne. Specjalna konstrukcja uniemożliwia wyciek szkodliwych substancji. W całym Stargardzie pojawiło się 10 takich pojemników w różnych lokalizacjach:

– os. Zachód – parking przy sklepie Spar,

– ul. H. Wieniawskiego – naprzeciwko przychodni Magmed,

– ul. J. Lelewela – obok cukrowni,

– ul. Tańskiego 6,

– ul. M. Konopnickiej – parking przy przychodni,

– ul. Pierwszej Brygady – przy wjeździe do sklepu Metalik,

– osiedle Tysiąclecia – przy wspólnym miejscu gromadzenia odpadów,

– parking przy ul. Skarbowej (za budynkiem Czarnieckiego 23),

– ul. Prządki – przy wjeździe na parking,

– ul. Armii Krajowej – parking koło kościoła.

Cały czas można również oddawać zużyty sprzęt do Ekopunktu przy ul. Bogusława IV 15. Przyjmowane są tam zarówno małe urządzenia, jaki i wielkogabarytowe. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 17:00. Można też zadzwonić na infolinię – tel. 572 102 102. Inna opcja to oddanie elektrośmieci podczas zakupu nowego sprzętu. W takim przypadku działa zasada „jeden za jeden” – np. kupując nową lodówkę, sklep ma obowiązek przyjęcia od nas bezpłatnie starego urządzenia.

(r), fot. ZUK w Stargardzie

Poprzedni artykułAndrzejki w AquaStar i w SCN Filary
Następny artykułLKS Feniks Pesta Stargard. Brązowy medal Nikoli Piechockiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj