Gdy zajdzie potrzeba, dotrą z pomocą

0

Każdego roku zimą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z policją i strażą miejską regularnie sprawdzają sytuację osób bezdomnych. Przynajmniej raz w tygodniu monitorują wszystkie znane lokalizacje, w których ludzie ci zazwyczaj przebywają. Oferują realną pomoc, przekazują ważne informacje i sprawdzają nowe sygnały od mieszkańców. W Stargardzie osoby bez dachu nad głową mogą liczyć na szerokie wsparcie.

Takie monitoringi odbywają się od listopada do marca – lub dłużej, jeśli na zewnątrz nadal są niskie temperatury. MOPS na bieżąco kontroluje sytuację wszystkich osób bezdomnych, które ma pod stałą opieką. Pracownicy oferują pomoc – w naszym mieście działają schroniska, noclegownia i ogrzewalnia. Inna opcja wsparcia to ciepłe posiłki wydawane w jadłodajni, a także dostarczane bezpośrednio do miejsc pobytu osób bezdomnych. Dodatkowym wyzwaniem jest trwająca pandemia koronawirusa, ale nawet w trudnym czasie doświadczeni pracownicy MOPS i streetworkerzy Caritas docierają z pomocą wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

Nie wszystkie osoby bezdomne chcą korzystać ze wsparcia, ale mimo to zawsze otrzymują niezbędne informacje, żeby – w razie zmiany zdania – od razu wiedzieć, dokąd się zgłosić. Pracownicy ośrodka pomagają m.in. w zorganizowaniu odpowiedniej odzieży i zakupie niezbędnych leków. Podczas monitoringu sprawdzane są także zapasy opału i źródła ciepła. MOPS reaguje też na zgłoszenia od stargardzian, którzy wskazują nowe miejsca pobytu osób bez dachu nad głową. Często są to ogródki działkowe, pustostany, ale także wiaty śmietnikowe, opuszczone samochody i inne niezamieszkałe pomieszczenia.

Warto zapisać te numery: 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych – to bezpłatna infolinia, przez którą można wskazać osoby potrzebujące wsparcia w naszej okolicy. Działa także infolinia MOPSu – tel. 91 578 45 83. Dzwoniąc tam, osoby bez dachu nad głową dostaną wszystkie niezbędne informacje o placówkach udzielających pomocy. Pod tym numerem pracownicy stargardzkiego MOPSu przyjmują także zgłoszenia o nowych miejscach pobytu osób bezdomnych. Inna opcja to telefon do straży miejskiej – 91 577 50 90 lub do Centrum Socjalnego Caritas (ul. Z. Krasińskiego 19) – 91 577 65 96 lub do Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (ul. L. Okulickiego 3) – 91 576 29 96.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot. UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Odpoczynek i wzmocnienie nie pomogły
Następny artykułOtul miasto ciepłym słowem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj