„Polska. Europa. Solidarność” – upamiętnienie wydarzeń grudniowych

0

Andrzej Chyra jako Edmund Bałuka – lider robotniczego protestu w Szczecinie, poetycko-muzyczny wieczór z twórczością Jacka Kaczmarskiego, debata „Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności”, wystawa plenerowa pt. „1981. Stan „W” – to niektóre z wielu wydarzeń upamiętniających szczeciński Grudzień’70 oraz 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Ich współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

„Bałuka, człowiek z W-7”

Niezwykłą historię „księcia robotników”, jak bywał nazywany Edmund Bałuka, przypomni szczeciński Teatr Polski w widowisku multimedialnym „Bałuka, człowiek z W-7”. W roli tytułowej wystąpi Andrzej Chyra, a na scenie zobaczymy i usłyszymy również Dominikę Ostałowską, Andrzeja Konopkę i Olka Różanka. Widowisko wyreżyserował Adam Opatowicz, autorami scenariusza są Tomasz Ogonowski i Adam Zadworny, za warstwę muzyczną odpowiada Krzysztof Baranowski. Premiera – w niedzielę (12 grudnia) o godz. 16 w TP Scena na Łasztowni.

Gościem specjalnym będzie Franҫoise Breton-Bałuka, żona niezłomnego opozycjonisty.

Edmund Bałuka w latach 70. uciekł na Zachód, ale nie zaprzestał walki o prawa tzw. klasy robotniczej. Agitował, redagował radykalne pisma, a po Sierpniu’80 wrócił do Szczecina na fałszywych francuskich dokumentach. Przez jakiś czas ukrywał się w stoczni, później objeżdżał zakłady pracy, by mówić o sprawiedliwości i wolności. Po ogłoszeniu stanu wojennego został aresztowany i skazany na pięć lat za przygotowania do obalenia ustroju. W 1985 r. znów wyemigrował, by wrócić w r. 1989 do wolnej Polski, którą – jak mówił później – jest zawiedziony.

„Zakochani w polskiej rewolucji”

Po spektaklu zaplanowane jest spotkanie z Franҫoise Breton-Bałuką zatytułowane „Zakochani w polskiej rewolucji”. W debacie wezmą udział prof. Eryk Krasucki (prowadzenie), dr Michał Paziewski i Adam Zadworny, dziennikarz, autor książki „Bałuka jestem…”.

Rocznicowe wydarzenia rozpoczną się już w czwartek 9 grudnia, również na Łasztowni. Teatr Polski zaprasza na poetycko-muzyczny wieczór z twórczością Jacka Kaczmarskiego. Początek spektaklu „Z piekła do piekła” o godz. 19.

Natomiast w piątek (10 grudnia) o tej samej porze Scena Dekadencja (Nowy Browar, ul. Partyzantów) przypomni legendarnego barda Solidarności – Przemysława Gintrowskiego. Poezję wolności, w rockowym wydaniu, zaprezentuje zespół Łukasz Drapała & Chevy.

„Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności”

W sobotę (11 grudnia) o godz. 16 zaplanowano debatę „Ulica i zagranica – pomoc dla Solidarności”, w której wezmą udział bohaterowie walki o wolność: Ludwika Wujec (działaczka „S”, wcześniej współpracowniczka KOR, asystentka Tadeusza Mazowieckiego podczas obrad Okrągłego Stołu) i Jacky Challot – Francuz, który po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, organizował pomoc humanitarną dla represjonowanych opozycjonistów i ich rodzin, a w ciężarówce z lekami i żywnością przemycał powielacze, farby drukarskie i nielegalne w PRL wydawnictwa.

Wspomnieniową rozmowę o solidarnościowej rewolucji i ludziach z Zachodu, którzy poświecili dla niej wolność, poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego „Jacky do zadań specjalnych”. W dyskusji na pewno nie zabraknie odniesień do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i Europie. Spotkanie poprowadzi Piotr Najsztub, a uczestniczyć w nim będą również Franҫoise Breton-Bałuka oraz prof. Radosław Ptaszyński.

„Stan wojenny na zawsze podzielił Polaków”

Bogaty program wydarzeń przygotowało Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy. O godz. 11 odbędzie się debata oksfordzka pt. „Stan wojenny na zawsze podzielił Polaków” z udziałem uczniów V i IX LO w Szczecinie. O godz. 13 na placu Solidarności nastąpi uroczyste otwarcie wystawy plenerowej pt. „1981. Stan „W”. O godz. 18 debata „Winni i skrzywdzeni” z udziałem prokuratora Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Komisji Głównej Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. A także promocja książki Agnieszki Kuchcińskiej – Kurcz „1981. Stan „W”.

– Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie bohaterowie szczecińskiego Grudnia, walczący o chleb, o godność, o prawdę. Nie byłoby wolności i demokracji bez Solidarności, bez Sierpnia’80 i heroizmu opozycjonistów po 13 grudnia 1981 roku – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Wprowadzenie stanu wojennego to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Nigdy nie zagaśnie pamięć o tamtych wydarzeniach i ludziach, który w najtrudniejszych czasach zdobywali się na heroizm. Możliwość spotkania, rozmowy z nimi jest dla nas zaszczytem. Serdecznie zachęcam mieszkańców Pomorza Zachodniego do udziału w rocznicowych wydarzeniach.

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i upamiętnienie wydarzeń grudniowych odbywają się pod hasłem „Polska. Europa. Solidarność”.

Więcej na: http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/polskaeuropasolidarnosc-w-rocznice-wprowadzenia-stanu-wojennego-i-w-holdzie-bohaterom-szczecinskiego

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułFilm „Moje wspaniałe życie” i wystawa „Zakazane książki”
Następny artykułSzczepienia bez wcześniejszej rejestracji [aktualizacja]


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj