W okresie zimowym dbajmy wzajemnie o swoje i innych bezpieczeństwo

0

Zimowa aura z pewnością nie ułatwia poruszania się po drogach. Coraz trudniejsze warunki atmosferyczne w sposób szczególny dotykają zarówno kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są narażeni na wypadki.

Wielu zdarzeń można było by uniknąć. Pamiętajmy, że wszystko zależy od naszego zachowania.

Opady śniegu czy deszczu to czas, w którym wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków drogowych.

Ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli świadomość, jak wielki wpływ na własne bezpieczeństwo mają oni sami. Stosując się do obowiązujących przepisów, zakładając elementy odblaskowe i zachowując rozwagę na drodze, mogą wyeliminować wiele zagrożeń, jakie na nich czyhają.

Stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje jednak zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Istotne też jest odpowiedzialne zachowanie.

– Przypominamy pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na przejście dla pieszych. Rozwaga może uratować nam życie, a pośpiech doprowadzić do tragedii – mówi podkom. Krzysztof  Wojsznarowicz z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Kierujący pojazdami natomiast często zapominają o zachowaniu należytej ostrożności podczas jazdy w złych warunkach atmosferycznych, dlatego policja przypomina wszystkim zmotoryzowanym o obowiązku rozważnej i ostrożnej jazdy, dostosowaniu prędkości w taki sposób, abyśmy mogli w każdej chwili zareagować na sytuację, która może się wydarzyć i bezpiecznie zatrzymać pojazd.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami. Nieodpowiedzialne zachowanie zarówno pieszych, jak i kierujących, pośpiech czy rozkojarzenie w połączeniu z coraz gorszą aurą mogą stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zdarzeń, które w konsekwencji mogą zadecydować o czyimś zdrowiu lub życiu.

(r), fot. KPP w Stargardzie

Poprzedni artykułPomogą stanąć na nogi
Następny artykuł2. Stargardzki Triathlon Mikołajkowy w formule hybrydowej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj