Wiecha na Teatrze Polskim. Kolejny, ważny etap budowy zakończony

0

Nowa część kompleksu teatralnego, który będzie siedzibą Teatru Polskiego w Szczecinie, osiągnęła już założoną w projekcie wysokość. Zgodnie z tradycją ten etap budowy zakończył się uroczystością zawieszenia wiechy na budynku. Zawisła ona 8 grudnia br. na kominie scenicznym – najwyższym architektonicznie elemencie gmachu.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem wizji artystycznej architektów, jakości wykonania, jak również pomysłu na ten nowy Teatr Polski. To będzie jedna z ikon naszego miasta i wypełniona wizjami artystycznymi oaza najwyższej sztuki. Cieszę się, że dobiega ona do szczęśliwego finału – mówił marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki.

Prace postępują zgodnie z harmonogramem

Z kolei marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślił: – Szczecinianie od dziesięcioleci marzyli o tym, aby w naszym mieście powstała profesjonalna scena dramatyczna. Udało się te marzenia wcielić w życie. Pomimo różnych problemów, z którymi zmagamy się na co dzień, między innymi związanych z pandemią, prace postępują zgodnie z harmonogramem. Już niebawem Teatr Polski zagości w swojej nowej siedzibie i ugości w niej wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami zawieszenia wiechy na tym obiekcie, a jeszcze pół roku temu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Ta część, na której stoimy, to 15 tys. m3 betonu i 1500 ton stali. Ilość bardzo duża, obiekt jest bardzo skomplikowany także pod względem inżynierskim – informował dyrektor oddziału firmy Budimex Mariusz Hurylski.

W strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta Adolfa Tesmachera. Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku, a istniejąca Duża Scena zostanie w całości wyremontowana. Zmianie ulegnie obecny układ widowni, zachowane zostaną jednak elementy historyczne sceny m.in. sznurownia czy ręczna kurtyna. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – Kabaretu Czarnego Kota Rudego.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło (szklane ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe). Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego w foyer przewidziany jest do wykonania z przeszklonych modułów. Projekt zakłada maksymalne wpisanie nowego budynku w rzeźbę terenu.

Będzie kilka scen

W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 569 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 549 miejsc, scena teatru zabytkowego – 236 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Będzie też zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego.

Rozbudowa obiektu planowo zakończy się pod koniec 2022 r. Pierwsze spektakle w nowym teatrze planowane są na 2023 r. To dobra wiadomość także dla stargardzian, którzy od lat chętnie jeżdżą do TP (obecnie – na czas rozbudowy – pod adresem: Scena na Łasztowni, ul. Energetyków 40, 70 – 656 Szczecin).

Całkowity koszt przebudowy Teatru Polskiego wyniesie ok. 210 mln zł. Z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczono na ten cel ok. 128 mln zł, a z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 – ok. 82 mln zł.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ, https://www.facebook.com/TeatrPolskiWSzczecinie/

Poprzedni artykułMają pomysły na prezenty
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Pokonali wicelidera


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj