Stargardzcy muzealnicy zasłużeni dla kultury polskiej

0

Marcin Majewski – dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz jego zastępczyni Jolanta Aniszewska otrzymali odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej. O przyznanie wyróżnienia ministra kultury i dziedzictwa narodowego wnioskował prezydent Rafał Zając.

To kolejni stargardzianie docenieni w ten sposób. Odznaki wręczył Marcinowi Majewskiemu i Jolancie Aniszewskiej poseł Michał Jach podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Stargardzie.

– Gratuluję obojgu wyróżnionym. Współpraca z wami to zawsze źródło ogromnej satysfakcji. Cieszę się, że w Stargardzie mamy tak wyjątkowych ludzi. Dzielicie się ogromną wiedzą, pasją i sprawiacie, że historia naszego miasta i jego mieszkańców wciąż jest żywa. Dzięki waszej wiedzy możemy podejmować słuszne decyzje w szeroko pojętym obszarze stargardzkiej kultury – mówił prezydent Rafał Zając.

Dr hab. prof. US Marcin Majewski – dyrektor MAH, kierownik Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół archeologii późnego średniowiecza i czasów nowożytnych. Szczególnym sentymentem darzy renesansowe kafle i wytwory ludwisarstwa. Autor licznych publikacji poświęconych historii i odkryciom archeologicznym Stargardu oraz okolicznych miejscowości, a także kierownik projektów badawczych. Laureat m.in. nagrody prezydenta Stargardu za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury i sztuki oraz srebrnej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego.

– Profesor Marcin Majewski to człowiek ogromnej pasji i naprawdę imponującej wiedzy. Dzięki temu wciąż spełnia marzenia o prowadzeniu badań i wydawaniu kolejnych publikacji, powiększających coraz większy dorobek naukowy. Te zrealizowane przez niego projekty pozostaną na zawsze bezcennym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń – mówi prezydent Rafał Zając.

Jolanta Aniszewska – zastępczyni dyrektora MAH. Autorka niezliczonych prelekcji, wykładów, odczytów historycznych i działań edukacyjnych.

– Od lat dzieli się z nami swoją ogromną wiedzą, pracując na rzecz miasta. Swój czas poświęca przede wszystkim na odkrywanie i przywracanie pamięci o historii Stargardu w dwóch ostatnich stuleciach. Jej zaangażowanie w życie miasta daleko wykracza poza ramy zajmowanego stanowiska. Zawsze możemy na nią liczyć, kiedy potrzebujemy ukierunkowania konkretnych działań – mówi prezydent Rafał Zając. Jolanta Aniszewska jest współorganizatorką m.in. Dnia Pionierów Stargardu. Opracowuje też wystawy tematyczne. Jej teksty znalazły się w IV tomie „The United States Holocaust Memorial Museum Encyclopedia of Camps and Ghetto” – projektu wydawniczego realizowanego przez Muzeum Pamięci Holocaustu w Waszyngtonie.

W 2019 r. odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymali Maria Majka Cierocka – inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, autorka scenariuszy, reżyserka spektakli teatralnych i Ryszard Baloń – artysta specjalizujący się w tworzeniu grafik – w tym ekslibrisów, laureat prestiżowych nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. To wyróżnienie przyznawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Mogą je dostać osoby, które znacząco wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

(r) – za: UM w Stargardzie

fot. Paweł Bieg

Poprzedni artykułO inwestycjach drogowych w powiecie z udziałem przedstawicieli gmin
Następny artykułSzlachetna Paczka przygotowana przez stargardzkich policjantów już w Reptowie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj