Posadzili drzewo Pokoju i Pojednania

0

Ostatnia w tym roku sesja rady miejskiej zakończyła się nietypowo. Po zamknięciu obrad radni udali się w pobliże pomnika Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Tuż przy nim posadzony został buk pendula, obok którego pojawiła się tabliczka pamiątkowa na kamieniu. Drzewo otrzymało imię Pokój i Pojednanie.

Drzewo zostało ufundowane przez radnych miejskich z inicjatywy radnej Alicji Koźlik. Nadanie imienia i samo imię to również jej pomysł.

– Cieszy mnie, że przyłączyli się do tego niemal wszyscy radni. Mam nadzieję, bo o tym marzę jako idealistka, że inicjatywa ta da początek nowej tradycji w naszym mieście. Że w ślad za nami pójdą inni członkowie społeczności stargardzkiej. Ja sama już mam w planie następne drzewo i jego imię. Dlaczego nadawanie imienia jest dla mnie ważne? Bo wszystko, co ma swoje imię, przestaje być anonimowe i staje się częścią naszej lokalnej rzeczywistości – żyje z nami i wśród nas – mówi radna.

Poniżej tekst umieszczony na tabliczce:

„BUK PENDULA – My, Radni Rady Miejskiej VIII kadencji w Stargardzie nadajemy ci imię „Pokój i Pojednanie” na znak naszego przekonania o tym, że są to wartości ponadczasowe i uniwersalne, o które należy zawsze i wszędzie zabiegać i o nie się troszczyć.

Rośnij wśród nas i obdarowuj życiodajnym tlenem. Bądź nie tylko schronieniem dla ptaków, które założą tu gniazda, dla wszystkich stargardzian, którzy zechcą znaleźć wytchnienie od upału w cieniu twych gałęzi, ale bądź przede wszystkim naszym świadkiem w dziele zabiegania o to wszystko, co pomaga budować pomyślną przyszłość naszego miasta w warunkach pokojowego współistnienia i współdziałania, bez podziałów i ponad podziałami.

Zostań żywą lekcją historii, skłaniaj do refleksji i głębszego poznania tego, co minęło, a co jednocześnie jest elementem ciągłości dziejów. Jednocz wszystkie pokolenia stargardzian.

Stargard, dnia 21 grudnia 2021 roku

Fundatorzy: Alicja Koźlik oraz Stanisław Bartniczak, Michał Bryła, Grzegorz Flas, Monika Garstka, Damian Gralak, Monika Kieliszak, Krzysztof Kowalczyk, Krzysztof Kozłowski, Czesław Kwiatkowski, Wanda Nowicka, Marian Preiss, Grzegorz Rybaczuk, Wioleta Sawicka, Krystyna Smolarek, Mariusz Smuga, Joanna Suleja, Monika Szotowicz, Norbert Śliwa, Zdzisław Wilk, Wanda Wysocka”.

Buk pendula to efektowna, długowieczna roślina ozdobna. Jego korona zwisa w charakterystyczny sposób, stwarzając wrażenie tzw. płaczącego drzewa. Jest także chętnie wybierany przez ptaki i owady, które korzystają ze schronienia w gęstych liściach.

bk

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułMPK. Weterani działań za granicami Polski pojadą za darmo
Następny artykułPrezenty na święta – co wybrać dla niej, a co dla niego z działu elektroniki?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj