Most w Siekierkach nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej

0

Przebudowany na potrzeby ruchu turystycznego nieczynny most kolejowy Siekierki – Neurüdnitz został doceniony przez organizatorów konkursu Property Design Awards 2022. Zrealizowana przez Województwo Zachodniopomorskie inwestycja znalazła się w TOP 5 kategorii Przestrzeń Publiczna. Wybitne dzieła architektury oceniają zawodowi jurorzy, ale również czytelnicy.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu internetowym, które będzie trwało do 10 stycznia 2022 r.

Do nagród Property Design Awards nominowane są najlepsze komercyjne i publiczne projekty w Polsce, oddane do użytku do końca 2021 roku. To prestiżowe wyróżnienie dla twórców – architektów, ale też wykonawców i inwestorów. W kategorii Przestrzeń Publiczna w TOP 5 znalazł się Most Europejski na Odrze w Siekierkach.

Adaptacja zabytkowego mostu na potrzeby ruchu turystycznego

Przebudowa dawnej przeprawy kolejowej przez Odrę była wspólną inicjatywą polskich i niemieckich samorządowców. Po polskiej stronie realizował ją Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt modernizacji przygotowało szczecińskie biuro MXL4 architekci, w pracach uczestniczyło też biuro konstrukcyjne K2 Inżynieria, a generalnym wykonawcą prac budowlanych była firma INTOP Skarbimierzyce Sp. z o.o.

Organizatorzy konkursu tak przedstawiają inwestycję zrealizowaną na Pomorzu Zachodnim: „Adaptacja zabytkowego granicznego mostu kolejowego na Odrze w Siekierkach na potrzeby turystycznego ruchu pieszo-rowerowego. Most przebiega nad rozlewiskiem Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym i obszarze Natura 2000. Architekci z biura MXL4 zaproponowali, aby wykorzystać malownicze położenie oraz zapas nośności i dobudować ponad mostem dwupoziomową platformę widokową o wysokości 10 m, będącą miejscem odpoczynku i schronienia turystów. Dobrane rozwiązania materiałowe zapewniają wpisanie obiektu w krajobraz oraz maksymalne ograniczenie kosztów eksploatacji”.

Otwarty w czerwcu br. most błyskawicznie stał się jedną z turystycznych wizytówek Zachodniopomorskiego.

Głosujmy na turystyczną i architektoniczną perełkę

– Walory przyrodnicze i potencjał turystyczny tego miejsca jest przeogromny. Dlatego bardzo zależało nam, by w Siekierkach zrealizować projekt, który wpisze się w naturalne piękno rozlewiska Odry, nie zakłóci panującej tam harmonii, ale będzie też efektowny i zaoferuje nowe funkcje – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Zachęcam do głosowania na turystyczną i architektoniczną perełkę Pomorza Zachodniego.

Głosowanie trwa do 10 stycznia 2022 r. na stronie: https://www.propertydesign.pl/konkurs/property-design-awards-2022,102/

Aby zagłosować, należy zaznaczyć jeden z pięciu obiektów w danej kategorii, podać adres e-mail i zatwierdzić znakiem „Oddaj swój głos”. A następnie kliknąć link przesłany pocztą elektroniczną.

Most Siekierki – Neurüdnitz został zbudowany pod koniec XIX wieku. Był częścią ważnego korytarza transportowego z i do Berlina. W 1945 roku został zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie mosty tworzące przeprawę (ponad 700 m) odbudowano, ale wykorzystywano je tylko podczas manewrów wojskowych. Teraz obiekt ten będzie wykorzystywany jako pieszo-rowerowa przeprawa przez Odrę, a zarazem atrakcja turystyczna, punkt widokowy i część popularnej trasy rowerowej.

Most odsłonił nowe, piękne oblicze

Po renowacji dawny kolejowy most odsłonił nowe, piękne oblicze. Stalowa konstrukcja została oczyszczona, zabezpieczona przed korozją i pomalowana (zużyto ok. 7 ton farb). Zamontowano na niej efektowną platformę widokową, odrestaurowano dwa przyczółki, przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery, wykonano nowoczesne oznakowanie.

Płyta konstrukcyjna kładki rowerowej została wykonana ze specjalnych płyt kompozytowych o wysokiej odporności na wilgoć i trudne warunki atmosferyczne.

Inwestycja została w 85 proc. sfinansowana z programu Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie: 11 mln 791 tys. zł brutto. Niemiecka część inwestycji ma być gotowa do czerwca 2022 r.

Patronem mostu będzie prof. Władysław Bartoszewski

Z inicjatywy marszałka województwa most ma zostać nazwany imieniem prof. Władysława Bartoszewskiego. Uroczystość nadania patrona planowana jest w przyszłym roku.

W konkursie Property Design Awards 2022 nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: Bryła – Biurowiec, Bryła – Hotel, Bryła – Obiekty Publiczne; Design – Wnętrza Biura, Design – Wnętrza Hotel, Design – Wnętrza Obiekty Publiczne, Design – Wnętrza Przestrzeń Handlowo-Usługowa; Przestrzeń Publiczna.

Konkurs Property Design Awards towarzyszy „4 Design Days 2022” – największemu w Europie Środkowej wydarzeniu świata architektury, wnętrz i wzornictwa oraz nieruchomości, które zaplanowano na 27-30 stycznia 2022 r. w Katowicach.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułStargard w kalendarzu Rowerowej Stolicy Polski
Następny artykułOdbiór śmieci – dzień później


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj