Wymień piec, zadbaj o powietrze

0

Na stargardzian wciąż czekają środki na termomodernizację budynków i wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Warto z nich skorzystać – dofinansowanie pozwala zmniejszyć koszty takich inwestycji. Efekt? Poprawa jakości powietrza w Stargardzie.

Cały czas można przystąpić do jednego z trzech programów i zdobyć nawet 50 tys. zł.

Kilkadziesiąt grantów czeka zarówno na mieszkańców budynków wielorodzinnych, jak i pojedynczych domów. Pieniądze powinny być przeznaczane na likwidację pieców na paliwo stałe, a przede wszystkim – na podłączenie do sieci miejskiej. Jeżeli to niemożliwe, inną opcją jest ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe oraz oparte na odnawialnych źródłach energii. Możliwa jest też termomodernizacja budynków, która obejmuje np. izolację cieplną ścian oraz wymianę okien i drzwi.

W Stargardzie można dostać dofinansowanie w ramach 3 projektów. Czyste Powietrze to pieniądze na wymianę starych pieców na paliwo stałe, instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalację fotowoltaiczną, a także ocieplenie budynków oraz wymianę okien i drzwi. Wysokość dofinansowania w Czystym Powietrzu zależy od dochodu rodziny. Maksymalnie można dostać 37 tys. zł.

Dwa kolejne projekty są realizowane w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Jeden z nich – informacje tutaj – dotyczy likwidacji pieców na paliwo stałe, a drugi – szczegóły tutaj – likwidacji pieców wraz z termomodernizacją budynków jednorodzinnych. W tych programach można zdobyć od 7,5 tys. zł do nawet 50 tys. zł.

Wkrótce do stargardzian trafi biuletyn informacyjny. Znalazły się w nim bardzo szczegółowe informacje o wszystkich projektach realizowanych w naszym mieście. Publikacja w formie papierowej dotrze przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy mogliby skorzystać z dotacji.

Biuletyn jest też do pobrania dla każdego – tu: https://stargard.eu/aktualnosci/wymien-piec-zadbaj-o-powietrze/

(r)

fot. Maciej Kuszela/archiwum

Poprzedni artykułOdbiór śmieci – dzień później
Następny artykuł„Bibliotekarz Zachodniopomorski” poświęcony Stargardowi i Książnicy Stargardzkiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj