Aktywne+. Poznawały tajniki malowania – akrylami i akwarelami

0

W holu głównym Stargardzkiego Centrum Kultury kończy się prezentacja wystawy „Pejzaż zimowy”, będącej zwieńczeniem dwumiesięcznych warsztatów malarskich, które prowadzili pracownicy SCK.

– Tu są cuda – mówiła podczas wernisażu dyrektor SCK Joanna Tomczak, podkreślając: – Te prace są dziełem pań, które już malują, i takich, które uczą się malować.

Zajęcia odbywały się w dwóch grupach: jedna – prowadzona przez Agnieszkę Garczyńską – malowała farbami akrylowymi, druga – prowadzona przez Piotra Kosmala – akwarelowymi.

Podziękowania dla instruktorów

Uczestniczki warsztatów nie mogły się nachwalić, jak pomocni i cierpliwi byli ich instruktorzy. Wyraziły to w okolicznościowym, dziękczynnym liście, zwiniętym w rulon.

Autorkami prezentowanych na wystawie prac są:

– grupa „akrylowa” – Zofia Domagalska, Stanisława Gugałka, Hanna Michalska-Żurych, Irena Rakowska, Weronika Rybińska, Alina Stachowiak, Iwona Skupień, Regina Szymanowska-Kulska, Elżbieta Wacławczyk, Maria de Weyher, Janina Wołoszańska;

– grupa „akwarelowa” – Anna Arendt, Zofia Domagalska, Danuta Jańczak, Hanna Michalska-Żurych, Irena Rakowska, Weronika Rybińska, Alina Stachowiak, Bożena Smółka, Danuta Szudzichowska, Elżbieta Wacławczyk, Maria de Weyher, Janina Wołoszańska.

To pasja, lek na całe zło

Jakie są ich wrażenia z warsztatów? Czym jest dla nich malowanie? Poniżej kilka wypowiedzi uczestniczek zajęć:

Anna Arendt: – Pierwszy raz byłam na takich warsztatach i pierwszy raz malowałam – od razu akwarelami. Poczułam radość z malowania, z tego, że można wyrazić siebie.

Janina Wołoszańska: – To pasja, lek na całe zło. Malowanie mnie uspokaja, to bariera oddzielająca mnie od rzeczywistości. Pan Piotr rozmiłował mnie w akwareli, to trudna technika. Może podołam…

Maria de Weyher: – Malowanie to spełnianie marzeń, duża przyjemność i sposób na ten trzeci wiek.

Danuta Szudzichowska: – Ja maluję obrazy akrylami. Tu uczyłam się malować akwarelami. Miałyśmy wspaniałą opiekę pana Piotra. Był bardzo cierpliwy. Załapałam.

Stargardzka koalicja dla seniora

O oprawę muzyczną wernisażu zadbali Dorota i Tomasz Witkowscy z Casio Szkoła Muzyczna Stargard, a o poczęstunek Centralna Kuchnia Stargard i Ristorante La Strada.

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Stargardzka koalicja dla seniora” ze środków Rządowego Programu Aktywni+. Koalicję projektową tworzą: Stargardzkie Centrum Kultury, Fundacja „Serce dla Wszystkich” i Stowarzyszenie Artystyczne B-moll.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułStargard w liczbach za 2021 rok: 452 urodzeń, 852 zgonów
Następny artykułW Stargardzie powstanie ekomural – wraz z sześcioma innymi w regionie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj