W Stargardzie powstanie ekomural – wraz z sześcioma innymi w regionie

0

Skończył się Rok Ekologiczny na Pomorzu Zachodnim, ale nie kończą się działania na rzecz ochrony środowiska, m.in. poprawy jakości powietrza. Decyzją Zarządu Województwa w 2022 roku w zachodniopomorskich miastach i miasteczkach powstanie 7 ogromnych murali wykonanych farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia. Wykonawcy ekomalowideł zostaną wyłonieni w konkursie.

Jeden z murali pojawi się na bocznej ścianie budynku przy ul. Złotników 7 – od strony ul. Chrobrego (fot. 1). Przedsięwzięcie będzie realizowane w porozumieniu z zarządcą obiektu, czyli Spółdzielnią Mieszkaniową w Stargardzie.

Setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi działają tak samo jak zadrzewiony skwer. Pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, np. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego. Dlatego Województwo Zachodniopomorskie w ubiegłym roku zleciło wykonanie dwóch ekomurali – w Szczecinie (fot. 2 – przy rondzie Giedroycia) i Szczecinku (fot. 3). W tym roku ma powstać 7 kolejnych.

Będą pochłaniać składniki spalin i niszczyć bakterie, wirusy, grzyby

– Ekomurale wykonane w ubiegłym roku bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

Murale mają być wizualną reklamą Zielonego Regionu, zachętą do działań proekologicznych, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Dzięki zastosowaniu farb katalitycznych pomalowane fasady budynków będą pochłaniać składniki spalin – dwutlenek siarki, tlenki azotu, opary rozpuszczalników.

Co ważne – farba wychwyci nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania, mycia etc.

Pomorze Zachodnie Zielony Region

Gdzie powstaną ekomurale? W Szczecinie (dwa), Policach, Stargardzie, Wałczu, Połczynie-Zdroju i Goleniowie. Znane są już dokładne lokalizacje i powierzchnia ekomurali, a wkrótce dowiemy się, kto je wykona. Konkurs, który wyłoni najciekawsze projekty, zostanie ogłoszony w styczniu.

Oceniana będzie wartość artystyczna, oryginalność prac, ale również możliwości techniczne i koszty wykonania. Projekty najwyżej ocenione przez komisję konkursową zostaną przeznaczone do realizacji. Zadaniem wykonawców, poza przygotowaniem ciekawego projektu plastycznego, będzie także zakup atestowanych farb antysmogowych, zapewnienie rusztowania i innego sprzętu, przeprowadzenie prac przygotowawczych na malowanej powierzchni etc.

Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

fot.: Szymon Kuszela, Pomorze Zachodnie FB, Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułAktywne+. Poznawały tajniki malowania – akrylami i akwarelami
Następny artykułDyżury w urzędach skarbowych w zakresie Polskiego Ładu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj