Droga ekspresowa S10 Stargard – Piła będzie przygotowana do realizacji 

0

Są umowy na opracowanie Koncepcji programowych wraz z badaniami podłoża dla 108 km drogi ekspresowej S10 Stargard – Piła. To łącznie pięć umów dla poszczególnych odcinków tej drogi. Kontrakty na trzy fragmenty zostały zawarte z firmą Transprojekt Gdański, natomiast na dwa odcinki – z konsorcjum Databout i LH Engineering.

Łączna wartość zawartych umów to 31,05 mln zł.

– Wykonanie badań geologicznych i opracowanie dokumentacji koncepcyjnej to ostatni krok przed realizacją inwestycji w formule Projektuj i buduj. Wykonawcy mają 13 miesięcy na opracowanie dokumentacji i wykonanie badań – informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

108 km z pięciu odcinków

Podpisane umowy na prace przygotowawcze dla drogi ekspresowej S10 Stargard – Piła:

– Stargard – Recz, długość 31,5 km, umowa z konsorcjum Databout i LH Engineering o wartości ok. 8,4 mln zł;

– Recz – Łowicz Wałecki, dł. 34,5 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 8,5 mln zł;

– Łowicz Wałecki – Mirosławiec, dł. 6,7 km, umowa z firmą Transprojekt  Gdański o wartości ok. 2,7 mln zł;

– Mirosławiec – Wałcz, dł. 21,86 km, umowa z konsorcjum Databout i LH Engineering o wartości ok. 5,9 mln zł;

– Wałcz – Piła, dł. 13,5 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 5,4 mln zł.

Dokumentacja niezbędna do realizacji inwestycji

Koncepcje programowe uszczegółowią rozwiązania projektowe – z uwzględnieniem uzyskanej w lipcu ubiegłego roku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tym etapie będzie jeszcze wariantowo analizowany układ węzłów drogowych.

W ramach prac przygotowawczych, na całym przebiegu drogi, zostaną wykonane badania podłoża (sondowania, wiercenia i tomografia elektrooporowa). Badania te są kluczowe dla określenia szczegółowych rozwiązań projektowych, takich jak sposób posadowienia obiektów mostowych czy potrzeby w zakresie wzmocnień podłoża na przebiegu inwestycji. Po zakończeniu badań i wykonaniu dokumentacji w roku 2023 będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów na zaprojektowanie i budowę drogi.

Nowa droga ekspresowa z 11 węzłami 

S10 będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Wydana w lipcu ubiegłego roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ostateczna i określiła przebieg trasy. Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Nowa trasa połączy się z już istniejącą obwodnicą Wałcza, a dalej S10 będzie biegła na południe od istniejącej DK10. Na węźle Piła Północ – przyszłym połączeniu S10 i S11 – zakończy się odcinek Stargard – Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi.

Wizualizacja przebiegu drogi: https://youtu.be/19GIoGiOyO8

(r), fot., grafika – GDDKiA O/Szczecin

Poprzedni artykułKamery na mundurach stargardzkich policjantów
Następny artykułManifestacja w 3. rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj