Kamery na mundurach stargardzkich policjantów

0

Stargardzcy policjanci od dzisiaj na swoich mundurach mają kamery nasobne. 24 takich urządzeń trafiło do funkcjonariuszy z prewencji oraz ruchu drogowego. Urządzenia rejestrować będą interwencje podejmowane przez mundurowych.

– Głównym celem wprowadzenia osobistych kamer jest transparentność działań policji, ochrona obywateli oraz ochrona prawna samych funkcjonariuszy. Przypinane do mundurów miniaturowe kamery mają rozwiązać nie tylko problem w zakresie zastrzeżeń co do pracy policjantów, ale także bezpodstawnych oskarżeń kierowanych wobec funkcjonariuszy – mówi podkom. Krzysztof  Wojsznarowicz ze stargardzkiej Komendy Powiatowej Policji.

Kamery będą zawieszone na mundurach funkcjonariuszy. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Nie jest to jednak zwykła kamera, ponieważ policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania nagrania. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery.

Istotnym do podkreślenia jest fakt, że – po ostatnich zmianach obowiązujących przepisów – policjanci mają uprawnienia do nagrania interwencji publicznych, jak również interwencji w miejscach innych niż publiczne. Możliwość taką daje Ustawa o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z 14 grudnia 2018 roku, która zmieniła Ustawę o policji i pozwala mundurowym na nagrywanie interwencji, np. domowych.

Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje, występujące podczas interwencji. Będą również mogły być wykorzystane jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach.

(r), fot. KPP w Stargardzie

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

SKOMENTUJ TEKST

Wprowadź swój komentarz!
Wpisz imię