Będzie skwer Jana Wojtowicza

0

W ubiegłym roku na kamienicy przy ul. M. Konopnickiej 15 odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. ppor. Jana Wojtowicza, uczestnika walk o Westerplatte. Mieszkał w tym budynku po powrocie do Polski w 1947 r. Teraz jego imię otrzyma pobliski skwer – teren przy skrzyżowaniu ulic M. Konopnickiej i J. Piłsudskiego.

Radni miejscy, w obecności wnuka Jana Wojtowicza i członków bliskiej rodziny, przyjęli uchwałę w tej sprawie większością głosów.

– W naszym otoczeniu na co dzień spotykamy ludzi, którzy są prawdziwymi bohaterami. Do dziś westerplatczycy są legendą i wzorem właściwej postawy dla każdego polskiego żołnierza. Jan Wojtowicz po II wojnie światowej zamieszkał tutaj i tu budował swoje życie rodzinne i zawodowe, tworząc jednocześnie Stargard. Skwer jego imienia to z jednej strony oddanie szacunku podporucznikowi, a z drugiej strony miejsce na refleksję dla mieszkańców – mówi prezydent Rafał Zając.

Jan Wojtowicz wziął udział w obronie Westerplatte, walcząc wraz z załogą wartowni nr 4. Po kapitulacji, na początku września 1939 r., trafił do Stalagu I A. Jego postawa została później doceniona m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Gryfa Pomorskiego. Zmarł w 1991 r. i został pochowany na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki.

(r)

fot. Paweł Bieg

Poprzedni artykułKlub Wojskowy. Fotografie Joanny Lebiody
Następny artykułObsługa klientów w placówkach NFZ, gdy jest więcej zachorowań na COVID-19


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj