ZUS. Nowe terminy płatności

0

Od 2022 r. obowiązują nowe terminy płatności składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych. To 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla większości płatników zmienia się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (m.in. urzędy gmin, miast) termin pozostanie bez zmian – do 5. dnia następnego miesiąca.

– Dla płatników składek, którzy posiadają osobowość prawną, m.in. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji, itp. – będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca. Natomiast dla pozostałych płatników, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej, obowiązywać będzie termin do 20. dnia kolejnego miesiąca – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Największa zmiana dotyczy osób, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (opłacają składkę wyłącznie za siebie). Do końca 2021 r., miały one obowiązek opłacania należności nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca. W 2022 r. termin ten uległ wydłużeniu do 20. dnia następnego miesiąca.

Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, które są rozliczane w dokumentach za styczeń 2022 r. i za następne miesiące.

Więcej informacji jest na stronie internetowej: www.zus.pl.

(r)

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Odbili sobie pogrom z Zastalem
Następny artykułNSH. Między imago a descriptio. Nowożytna kartografia pomorska


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj