Supernowoczesny robot do operacji neurochirurgicznych już w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie

0

Będzie bezpieczniej, precyzyjniej i szybciej. Od początku lutego w operacjach kręgosłupa z wykorzystaniem implantów pomaga szczecińskim neurochirurgom nowoczesny system robotycznej nawigacji ExcelsiusGPS. Jego koszt – ponad 5 mln zł. To trzecia taka maszyna w Polsce.

– Zakupiony przez szpital system robotyczny jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Zresztą takich zakupów nasza placówka dokonała w ostatnim czasie więcej. Regularnie doposaża oddziały w aparaturę, która znacznie ułatwia i przyspiesza proces leczenia – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

System pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie operacji kręgosłupowych dzięki precyzyjnemu mapowaniu organizmu pacjenta w technologii 3D i częściowej automatyzacji wszczepiania implantów. Odpowiada za to ramię robotyczne sterowane przez lekarzy. Po takim zabiegu chory nie będzie wymagał kilkutygodniowego pobytu na szpitalnym oddziale.

– Zyskujemy supernowoczesne narzędzie. Oznacza to, że zabiegi przeprowadzane będą z mniejszym ryzkiem dla pacjenta – podkreśla Piotr Sałapa, neurochirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Chirurgia kręgosłupa z udziałem robota przynosi pacjentom wiele korzyści. Stosowanie technik małoinwazyjnych pozwala na zmniejszenie utraty krwi, skrócenie czasu operacji i pobytu pooperacyjnego w szpitalu, przyspiesza rekonwalescencję, minimalizuje  ekspozycję na promieniowanie jonizujące na sali operacyjnej oraz skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Koszt nabycia całego systemu wyniósł ponad 5 mln zł. 2,4 mln zł pochodziło z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Resztę kwoty stanowiły środki własne szpitala.

W uzupełnieniu – film: https://www.youtube.com/watch?v=5DWrsYUZtU0

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułZwracali uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów
Następny artykułMłodzieżowy Zespół Doradczy. Chcą działać i zmieniać nasze miasto


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj