ZUS. Więcej dla emerytów i rencistów

1

Od 1 marca emerytury i renty wzrosną równo o 7 procent. Tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają też tzw. trzynastki.

Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia brutto z 28 lutego 2022 r. przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 procent. Jego wysokość zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na przykład: jeśli w lutym 2022 r. emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie o 140 zł brutto (bo: 2000 zł x 107% = 2140 zł brutto).

– W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosku. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. ZUS zacznie je wysyłać nie wcześniej niż w kwietniu. Razem z decyzjami o waloryzacji, świadczeniobiorcy dostaną również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Minimalna emerytura w górę

W ZUS waloryzowane są świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja dotyczy świadczeń przyznanych do końca lutego 2022 roku.

Waloryzacja powoduje wzrost m.in. minimalnej emerytury. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł.

„Trzynastki” w kwietniu

Tyle samo co minimalna emerytura po waloryzacji, wyniesie tegoroczna „trzynastka” – to 1338,44 zł brutto. Dodatkowe roczne świadczenie otrzymają osoby, które pobierają m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne a także świadczenia pieniężne dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych. „Trzynastkę” dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca.

(r)

Poprzedni artykułMłodzieżowy Zespół Doradczy. Chcą działać i zmieniać nasze miasto
Następny artykułArtFestiwal 2022. Twórczość stargardzian i gości na wyciągnięcie ręki


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj