Nowoczesny wymiar kształcenia skazanych. Uzyskają kwalifikacje, które są pożądane na rynku pracy

0

Osadzeni uczący się w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Oddziale Zewnętrznym w Stargardzie Aresztu Śledczego w Szczecinie mogą zdobyć zawód operatora obrabiarek CNC.

Wszystko dzięki oddanemu do użytku nowoczesnemu centrum frezarsko-tokarskiemu CNC. Słuchacze będą mogli zdobywać tam wiedzę, korzystając z nowoczesnych „pomocy naukowych”. Należą do nich – oprócz wspomnianych urządzeń CNC – także:  frezarka uniwersalna konwencjonalna, tokarka uniwersalna konwencjonalna, symulatory do nauki sterowania obrabiarek CNC, laptopy do nauki programowania, stoły warsztatowe i wózki narzędziowe – to tylko najważniejsze elementy, które są na wyposażeniu pracowni do nauki zawodu operator obrabiarek skrawających.

– Dwudziestu pięciu skazanych, którzy przyjechali do Stargardu z jednostek penitencjarnych z całej Polski, rozpoczęło naukę w ramach kwalifikacyjnego, trzysemestralnego, kursu zawodowego operatora obrabiarek skrawających CNC. Ukończenie kursu pozwoli im uzyskać kwalifikacje, które są bardzo pożądane przez pracodawców na rynku pracy. Dzięki temu bez problemu podejmą pracę w trakcie odbywania kary, a co ważniejsze, również po opuszczeniu murów więzienia – mówi kpt. Grzegorz Terlikowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Warto zaznaczyć, że wyposażenie tej nowoczesnej pracowni zostało w całości sfinansowane ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Jednym z jego źródeł finansowania są wpłaty dokonywane przez jednostki penitencjarne Służby Więziennej w wysokości 45 proc. wynagrodzeń przysługujących osobom pozbawionym wolności, skierowanym do odpłatnego zatrudnienia.

W działającym od 53 lat CKU w Stargardzie kształci się aktualnie 150 skazanych w ramach szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącego oraz kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zawodach: cukiernik, kucharz oraz ślusarz.

(r), fot. – źródło: Służba Więzienna

Poprzedni artykuł„Putin, łapy precz od Ukrainy! Dość faszystowskiej dyktatury!”
Następny artykułGala Kultury w niebiesko-żółtych barwach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj