Gala Kultury w niebiesko-żółtych barwach

0

Znamy laureatów nagród prezydenta Stargardu dla twórców kultury za rok 2021 – w sześciu kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury, ambasador kultury, wydarzenie kulturalne roku, nagroda okolicznościowa. Wiemy też, kto otrzyma prezydenckie stypendium. Łączna suma wszystkich nagród i stypendiów to 60 tys. zł.

Napaść Rosji na Ukrainę sprawiła, że tegoroczna Gala Kultury rozpoczęła się od okazania solidarności z naszymi sąsiadami ze Wschodu.

– Aż nie chce się wierzyć, że świat nie stanął z powodu tego, co dzieje się na Ukrainie. Uczcijmy minutą ciszy tych, którzy polegli, i wesprzyjmy tych, którzy walczą – mówił prezydent Rafał Zając.

Paweł Pałczyński, przewodniczący stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce, dziękował stargardzianom za słowa wsparcia i przytoczył wypowiedź jednej Ukrainki: „Ukraińcy nie boją się śmierci. Oni boją się, że przegrają tę wojnę”. Później rozpostarł flagę ukraińską.

Podczas gali utalentowani stargardzianie odebrali nagrody przyznawane w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury i ambasador kultury. Przyznano wyróżnienie organizatorom wydarzenia kulturalnego roku 2021 oraz nagrodę okolicznościową. Ponadto kilkunastu młodych artystów otrzymało stypendia.

– W rzeczywistości, w której się znaleźliśmy, jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę jak ważne jest poruszanie człowieczych strun poprzez różne odsłony kultury i sztuki. Niech te struny w nas grają. W tych trudnych czasach każdy z nas ma do wykonania jakąś misję. Duża odpowiedzialność spoczywa też na ludziach kultury. Jeśli każdy z nas zrobi tyle, ile może i potrafi, to wciąż wierzę, że da się zatrzymać to szaleństwo. Gratuluję nagrodzonym, ale także wszystkim nominowanym. Miejcie świadomość, że dajecie nam bardzo dużo – mówił prezydent Rafał Zając.

Laureaci nagród i wyróżnień:

MŁODY ARTYSTA

Kornelia Sadowska – na co dzień rozwija swój talent w zespole Rupaki w Młodzieżowym Domu Kultury. W 2021 r. zajęła m.in. I miejsce w VII Ogólnopolskim Festiwalu „Niebieskim światłem oświeceni” i II miejsce w 19. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Dozwolone do lat 19”.

ARTYSTA/TWÓRCA

Marcin Rakowski – perkusista, koncertuje w całej Polsce. Aktywnie uczestniczy także w życiu kulturalnym Stargardu. Jest nauczycielem gry na perkusji w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej. W 2021 r. nagrał 3 płyty.

KREATOR KULTURY

Stanisław Bartniczak – wieloletni (od 1977 r.) dyrektor Domu Kultury Kolejarza. Inicjator i organizator wielu imprez, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kolejowych FISAIC i Europejskiej Wystawy Fotografii FISAIC 2010. Zaangażowany w działanie Stargardzkiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.

AMBASADOR KULTURY

Maksymilian Ławrynowicz – fotograf, autor ogólnopolskiej wystawy „Biesy Polskie”, którą można było oglądać również w Stargardzie. Przed jego obiektywem stanęły m.in. Aleksandra Kisio, Anna Czartoryska-Niemczycka, Barbara Kurdej-Szatan i Anna Cieślak.

– Dziękuję za ten zaszczyt. Dziękuję też instruktorom, wychowawcom i mamie, którzy mnie kształtowali. Pamiętajmy, że sztuka to też oręż. Używajmy jej mądrze – powiedział laureat.

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU

Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM – pierwsza edycja wydarzenia przybliżyła mieszkańcom życie i twórczość wybitnego stargardzianina. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty w kolegiacie oraz dwie wystawy poświęcone prof. Markowi Jasińskiemu.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Big Band Stargard – orkiestra dęta założona w 1946 r. w Domu Kultury Kolejarza. Muzycy uczestniczą w festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Od lat 70. zdobywają nagrody i wyróżnienia. Koncertują również w Stargardzie, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym miasta.

STYPENDIUM otrzymali: Adrianna Bąk, Łukasz Brodowski, Marcelina Gębicka, Julia Iwanciw-Gąsior, Alicja Kieliszek, Natalia Leszczyńska, Hanna Mielcarek, Marcin Tomasz Momot, Magdalena Pawelec, Kornelia Sadowska, Nailah Vitha, Eryka Wieleba.

Uroczystą galę wręczenia nagród uświetnił występ stargardzkich artystów. Swoje umiejętności zaprezentowali: Daniel Ziomko, Krzysztof Kuśmierek, Patryk Matwiejczuk, Marcin Rakowski, Maciej Cierlecki, Aleksandra Borak-Pietrzak, zespół Aveira, Kornelia Sadowska, Łukasz Brodowski i Nailah Vitha.

(r)

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułNowoczesny wymiar kształcenia skazanych. Uzyskają kwalifikacje, które są pożądane na rynku pracy
Następny artykułMarsz „Stargard solidarny z Ukrainą”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj