Solidarni z Ukrainą. Pomorze Zachodnie wysyła karetkę i sprzęt medyczny

0

Ambulans i zapasy środków opatrunkowych wyruszą jutro rano ze Szczecina w kierunku wschodniej granicy. – To początek naszej pomocy – zapowiedział marszałek Olgierd Geblewicz. Samorząd województwa zachodniopomorskiego w dalszej kolejności zamierza wysłać na Ukrainę również łóżka szpitalne, defibrylatory, respiratory, leki, sprzęt chirurgiczny, a także wyposażenie oddziału rehabilitacyjnego.

Pogrążona w wojnie Ukraina potrzebuje wsparcia. Pierwszy pakiet darów jest już gotowy. Do wyjazdu na Wschód przygotowano m.in. karetkę wyposażoną w sprzęt ratunkowy. Do niedawna była ona użytkowana przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Pojazd jest w pełni sprawny technicznie, posiada aktualne przeglądy. Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność przygotowała na ten wyjazd również środki opatrunkowe: pakiety medyczne, leki przeciwbólowe, antybiotyki, opatrunki, bandaże, igły, strzykawki, maski, kroplówki i preparaty do przetaczania krwi.

Chcemy działać jak najszybciej

– Dziś w obliczu wojny chcemy działać jak najszybciej. To początek naszej pomocy – mówił zachodniopomorski  marszałek Olgierd Geblewicz.

– Pomoc i serce okazane przez Polaków to rzecz niespotykana. Polacy są gotowi pomagać całym ukraińskim rodzinom, za co serdecznie dziękuję. Każdy gest i dar się liczy – podkreślił konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.

Wartość darów to ok. 250 tysięcy złotych, w tym ambulansu – ponad 140 tys. zł.

– Przekazujemy Ukraińcom to, co mamy najlepszego. To sprawna i w pełni wyposażona karetka, jeszcze klika dni temu służąca w naszych zasobach – zaznaczył dyrektor WSPR Roman Pałka.

Będzie więcej sprzętu medycznego

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami marszałka, samorząd województwa zamierza zorganizować dla Ukrainy więcej sprzętu medycznego. Marszałkowski Wydział Zdrowia zebrał dane ze szpitali i innych jednostek ochrony zdrowia. Już wiadomo, że pomoc charytatywna ma objąć kilkadziesiąt łóżek szpitalnych, defibrylatory, respiratory, sprzęt chirurgiczny, leki przeciwbólowe, antybiotyki. Wartość tej pomocy szacowana jest wstępnie na 374 tys. zł.

W ubiegłym tygodniu marszałek rozmawiał o pomocy humanitarnej dla Ukrainy m.in. z konsulem honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem oraz przewodniczącym szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce Janem Syrnykiem. Konsul zgłosił zapotrzebowanie dotyczące wyposażenia oddziału geriatrii i rehabilitacji. Taki sprzęt również jest kompletowany. W organizacji pomocy dla Ukrainy najważniejszy jest czas, więc w pierwszym rzucie prawdopodobnie zostanie przekazany sprzęt znajdujący się w zasobach marszałkowskich szpitali.

Przygotowują miejsca dla uchodźców z terenów działań wojennych

Przygotowując pomoc humanitarną, Województwo Zachodniopomorskie współpracuje z administracją rządową i samorządowcami.

– Będziemy współpracować z innymi samorządami, by organizacja pomocy była jak najbardziej efektywna, jak najszybsza, a jej zakres jak najszerszy – zapowiada Olgierd Geblewicz. – Pomorze Zachodnie jest najdalej położone od granicy Ukrainy, ale obywatele tego kraju są nam bliscy. Między innymi dzięki naszym związkom i współpracy z mniejszością ukraińską.

Województwo Zachodniopomorskie przygotowuje również miejsca dla uchodźców z terenów działań wojennych. Wykorzysta do tego przede wszystkim bazę uzdrowisk i internatów szkolnych.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ 

Poprzedni artykułLudmiła Sabadini – wystawa pt. „Kobieta”
Następny artykułStargard: Razem pomóżmy Ukrainie! Разом допоможiм Українi!


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj