Wojna w Ukrainie. ZUS chce pomóc przedsiębiorcom

0

Przedsiębiorcy, którzy w związku z wojną w Ukrainie mają trudności z terminowym opłaceniem składek, mogą skorzystać z oferowanej przez ZUS pomocy.

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób płacących składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. To rozwiązania, z których może skorzystać przedsiębiorca mający trudności finansowe.

Odroczenie terminu płatności

Jeśli przedsiębiorca ma problem z uregulowaniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Gdy zostanie zawarta umowa o przesunięciu terminu, płatnik składek nie zapłaci odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS może odroczyć tylko składki bieżące lub przyszłe, których termin płatności jeszcze nie minął.

Rozłożenie należności na raty

Gdy przedsiębiorca ma zadłużenie i nie może go spłacić jednorazowo, może złożyć wniosek o rozłożenie płatności na raty. Jeżeli decyzja będzie pozytywna i umowa o układ ratalny podpisana, płatnik składek będzie mógł uregulować zadłużenie w dłuższym okresie i na uzgodnionych warunkach. Nie zapłaci on wtedy odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. Jeśli było wobec przedsiębiorcy prowadzone postępowanie egzekucyjne, to po podpisaniu umowy ratalnej zostanie ono zawieszone.

Umorzenie

Przedsiębiorca może złożyć wniosek o umorzenie składek, jeśli poniósł straty materialne z powodu nadzwyczajnego zdarzenia i powodują one, że płacenie składek mogłoby uniemożliwić dalsze prowadzenie firmy. Umorzyć w tym przypadku można wyłącznie składki, które prowadzący działalność opłaca na własne ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że samo złożenie wniosku o ulgę lub umorzenie nie zawiesza postępowania egzekucyjnego. Dopiero podpisanie umowy o odroczeniu, rozłożeniu na raty należności lub wydanie decyzji umarzającej zadłużenie będzie podstawą do wstrzymania egzekucji.

– Pomocy w tych sprawach udzieli doradca ds. ulg i umorzeń w ZUS. Pomoże on wypełnić wniosek i skompletować dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić się na e-wizytę – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Więcej informacji jest na stronie: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/pomoc-dla-przedsiebiorcow-ktorzy-maja-problemy-z-oplacaniem-skladek-na-skutek-konfliktu-zbrojnego-w-ukrainie/4486501.

(r)

Poprzedni artykułNakrętki dla Kornelki
Następny artykuł„Non, Je ne regrette rien” Édith Piaf dla Majki Cierockiej w 2. rocznicę śmierci


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj