„Tropem wilczym” – biegali i pomagali

0

Za nami kolejna edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już po raz szósty dzieci, młodzież i dorośli pokonali różne dystanse w parku Batorego.

Najpierw wystartowały dzieci. Na dystansie 196,3 m najszybsza była Klaudia Laskowska, a na 963 m – Szymon Obłaski. W biegu na 1963 m pierwszy na mecie pojawił się Sebastian Łukaszewski, drugi – Damian Andruszkiewicz, a trzeci – Piotr Kuchta. W głównym biegu na 5 km dystans ten najszybciej pokonał Bartosz Przekupowicz, drugi był Krzysztof Panasiuk, a trzeci – Marcin Tarnawski. Łącznie wszystkie 4 biegi ukończyło 157 osób.

Na mecie zawodnicy odbierali trzecią, ostatnią, część wyjątkowego medalu, który stworzył całość wraz z odznaczeniami z dwóch poprzednich edycji.

1 marca w całym kraju obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wokół tej daty corocznie odbywa się również Bieg „Tropem wilczym”. Pokonywane dystanse nie są przypadkowe – liczba 1963 to symbol. Właśnie w tym roku zmarł Józef Franczak, ostatni żołnierz wyklęty. Przy okazji sportowej rywalizacji w Stargardzie przedstawiciele władz samorządowych zapalili znicze na rondzie Żołnierzy Wyklętych (obok parku Batorego).

Organizatorem krajowym wydarzenia była Fundacja Wolność i Demokracja, natomiast koordynatorem lokalnym – OSiR Stargard.

Przy okazji Biegu Pamięci odbyła się zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie. Trwa nadal – tu: https://wid.org.pl/ukrainapomoc/ lub https://tropemwilczym.org/biegniemy-ukraino-z-pomoca/.