Był sąd rodzinny, będzie hostel dla uciekinierów wojennych z Ukrainy

0

Miasto udostępniło budynek byłego sądu rodzinnego przy ul. Bogusława IV, w którym – po remoncie – powstaną miejsca pobytu dla uchodźców ukraińskich. Z budżetu Stargardu popłynie na to, a także m.in. na wyżywienie osób uciekających przed wojną, 150 tys. zł.

Prace remontowe i wyposażanie pokojów w tym obiekcie są prowadzone we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce i wolontariuszami.

Roboty zaczęły się od górnych pięter, żeby umożliwić na niższych kondygnacjach segregowanie ubrań z darów.

– Potrzeba miejsc, w których schronienie znajdą obywatele Ukrainy, stale rośnie. Zaangażowanie samych stargardzian w tę sprawę jest imponujące. Zdecydowana część uchodźców znajduje lokum właśnie w ich domach. Miasto też robi, co może, żeby zapewnić jak najwięcej miejsc pobytu – mówi prezydent Rafał Zając, przypominając o niedawnym przyjęciu w SP nr 2 ponad 50 osób.

– Ale cały czas docierają jednak następne, którymi również chcemy się zaopiekować – dodał prezydent.

W budynku przy ul. Bogusława IV zorganizowanych zostanie 60 miejsc noclegowych. Do dyspozycji będą łazienki, część kuchenna i świetlica. Już ruszyła modernizacja i remont. Miasto finansuje materiały budowlane, przystosowanie obiektu i umeblowanie. Związek Ukraińców prowadzi zbiórkę pozostałego niezbędnego wyposażenia.

– Potrzebujemy: 2 pralki automatyczne, 3 suszarki bębnowe, 3 kuchenki elektryczne i 5 mikrofalowych, 3 duże lodówki, 5 czajników elektrycznych, 2 zestawy wypoczynkowe i duży telewizor do świetlicy – mówi Paweł Pałczyński, przewodniczący stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce.

Sprzęt można dostarczać bezpośrednio do budynku przy ul. Bogusława IV od poniedziałku do piątku od 17:00 do 20:00, a w soboty od 10:00 do 15:00. Wcześniej można też zadzwonić, żeby umówić się na przekazanie darów, tel. 603 440 467.

Pierwsi uciekający przed wojną powinni móc się tam schronić już w połowie marca. Jednocześnie analizowane są kolejne lokalizacje, w których planowane jest przygotowanie następnych miejsc dla obywateli Ukrainy.

(r)

fot.: Bożena Kuszela (1-26), UM w Stargardzie (27-29)

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Zgubiły ich przestoje
Następny artykułAutobusy MPK dla uchodźców – darmowe kursy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj