Stargard solidarny z Ukrainą – koncertowo. „Ukraina dziś nie potrzebuje łez”

0

Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na koncert „Gramy dla Ukrainy”. Odbędzie się on 13 marca (niedziela) w Teatrze Letnim o godz. 16. Bądźmy razem – wspomóżmy tę inicjatywę! Podczas koncertu odbędą się licytacje i zbiórka pieniężna na rzecz ukraińskich uchodźców.

W koncercie wystąpią stargardzcy wykonawcy: Marcin Rumiński, Damian Gralak, Cantore Gospel, Alto, Norbert Śliwa, Iwona i Rusłan Marciszakowie, De Facto, Adrianna Bąk, Eryka Wieleba, Los Tatooloss, Wiktor Marchewka, Piotr Ksiądz, Layla, Rupaki, Dzikie Wino z Młodzieżowego Domu Kultury.

W przeddzień koncertu SCK postanowiło zwrócić się do mieszkańców z następującą informacją:

„24 lutego 2022 r. Stargardzkie Centrum Kultury zamilkło, zamarło. Cały zespół zadawał sobie pytanie: jak nasza stargardzka instytucja kultury ma działać dalej…

Czy organizować koncerty, wydarzenia, wernisaże?

Czy można i czy wypada zajmować się dziś – w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą – kulturą i rozrywką?

A może powinniśmy skupić się teraz tylko na pomocy dla osób z Ukrainy?

Tymi i innymi wątpliwościami podzieliliśmy się z przedstawicielami Związku Ukraińców w Polsce – Koło w Stargardzie oraz Cerkwi Greckokatolickiej. Usłyszeliśmy wzruszające, mądre opinie i przesłanie, którym w naszej dzisiejszej działalności się kierujemy: „Ukraina dziś nie potrzebuje łez. Ludzie z Ukrainy potrzebują wsparcia, energii, pozytywnych spotkań i budujących wydarzeń. Teraz nam potrzeba wzmacniania poczucia solidarności, włączenia, integracji i właśnie radości, która podnosi nasze morale do walki o swój kraj”.

Te słowa pomogły wybrać SCK odpowiedni kierunek.

W Stargardzkim Centrum Kultury, w kinie SCK i w Stargardzkim Centrum Nauki Filary prowadzona jest działalność kulturalna i edukacyjna – zgodna z misją i wizją instytucji.

„Niesiemy radość, dajemy energię, pozwalamy odetchnąć i zrelaksować się, zapomnieć choć na chwilę o problemach dzisiejszego świata. Tak – muzyka i sztuka łagodzą obyczaje i dają ukojenie. Tego nam wszystkim teraz potrzeba.

Ale nasza działalność, od tej podstawowej, od pamiętnego dnia lutego też bardzo się zmieniła.

Każdego dnia, w godzinach od 11.00 do 20.00, w holu kina SCK zbieramy dary, które później segregujemy i zawozimy do Cerkwii Greckokatolickiej.

Budujemy we współpracy i przy dofinansowaniu z miasta ofertę bezpłatnych seansów animowanych w kinie SCK, które będą emitowane w języku ukraińskim.

Przygotowujemy wraz z miastem i przy dofinansowaniu z miasta vouchery na bezpłatne zwiedzanie Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY dla dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami. Przetłumaczyliśmy na język ukraiński instrukcje obsługi eksponatów w SCN.

Realizujemy przy pomocy wielu partnerów koncerty wspierające osoby z Ukrainy.

Przygotowujemy już dziś Coolturalne Wakacje w Stargardzie pod kątem integracji z ukraińskimi rodzinami.

I mamy jeszcze dużo pomysłów, które chcemy wdrożyć.

Bądźcie z nami jutro w Teatrze Letnim.

Pomagajcie.

W programie jutrzejszego wydarzenia są:

– koncerty i występy stargardzkich artystów,

– licytacje,

– zbiórka pieniężna,

– grochówka,

– gorąca herbata,

– napoje, słodycze, balony, wiatraczki dla dzieci.

I to wszystko dzięki ludziom dobrej woli i otwartych serc, którzy ofiarują bezinteresowną pomoc.

Pamiętajcie jednak, by od czasu do czasu pozwolić także sobie na chwilę relaksu i oddechu od trudności codziennego dnia”.

(r)

Poprzedni artykułPodlota zostaw w spokoju
Następny artykułSzpital w Stargardzie wznowił porody rodzinne


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj