Radni miejscy: Przed nami czas egzaminu z naszego człowieczeństwa

0

Podczas dzisiejszej (20.03.) sesji Rady Miejskiej w Stargardzie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko na temat wojny w Ukrainie.  

Przed głosowaniem radny Czesław Kwiatkowski, przewodniczący komisji budżetu, gospodarki i rozwoju, powiedział: – Kiedy podsumowywałem swoje życie, cieszyłem się, że przyszło mi żyć w pokoju. Byłem wychowywany w takim duchu, że wojna jest złem, że zabija, że wypacza charaktery. Tak było do 24 lutego. Teraz tuż przy naszej granicy jest wojna nie mniej okrutna niż ta światowa.

Oto tekst stanowiska:

„My radni Rady Miejskiej w Stargardzie, pragniemy wyrazić nasze oburzenie, w związku z agresją militarną Rosji na niepodległą i demokratyczną Ukrainę. Uważamy, że rozpoczęcie tej haniebnej wojny jest pogwałceniem wszelkich międzynarodowych traktatów, zaś sposób i forma prowadzenia tych działań muszą zostać przez społeczność międzynarodową uznane za zbrodnie wojenne. Zbrodniarzy, na czele z dyktatorem Rosji Putinem, bezwzględnie i przykładnie powinien ukarać Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Wypadki ataków na szpitale, szkoły czy miejsca, w których ukrywają się kobiety z dziećmi i osoby starsze oraz na korytarze humanitarne są niedopuszczalne. Apelujemy do społeczności międzynarodowej o wypracowanie sposobów ratowania ludności cywilnej, poddanej planowej i brutalnej eksterminacji, dokonywanej przez rosyjskich żołnierzy, której celem jest zachwianie morale i zdławienie odwagi narodu ukraińskiego.

Deklarujemy, że Stargard jest i będzie miastem otwartym dla wszystkich, którzy uciekają przed okrucieństwem i agresją putinowskiej Rosji. Udzielimy wszelkiej możliwej pomocy, aby ułatwić przetrwanie tego okrutnego czasu wszystkim ludziom, którzy „zapukają do naszych drzwi”.

Pragniemy również wyrazić uznanie i podziękować mieszkańcom Stargardu, którzy wykazali się bezgraniczną empatią, otworzyli swoje serca i w każdy możliwy sposób pomagają tym, którzy na wschodzie pozostawili swoje dotychczasowe życie. Jest dla nas zaszczytem, że tworzymy wspólnotę i możemy działać na jej rzecz, pełniąc funkcję radnych.

Trwajmy z naszą pomocą, z naszymi otwartymi szeroko rękami. Przed nami czas trudny, niosący wiele niedogodności, ale też czas empatii, miłości, przyjaźni. Niewątpliwie czas egzaminu z naszego człowieczeństwa”.

bk

Poprzedni artykułPowiatowy rzecznik konsumentów sprawozdaje. Co najczęściej reklamujemy?
Następny artykułWernisaż w MAH. Pomniki i upamiętnienia w Stargardzie na przestrzeni wieków


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj