W Stargardzie ma powstać pomnik „żołnierzy wyklętych”

1

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość zaproponował Radzie Miejskiej w Stargardzie, aby w naszym mieście stanął pomnik upamiętniający żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów. Pomnik stanie w parku Batorego – niedaleko ronda Żołnierzy Wyklętych.

Autorem tej inicjatywy jest Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny z siedzibą w Stargardzie. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie: „Szereg osób i środowisk zabiegało o to, aby uhonorować niezłomną postawę żołnierzy konspiracji niepodległościowej w walce o wolną i niepodległą Polskę podczas II wojny światowej i po wojnie – trwającą do 1963 roku. Stworzenie miejsca upamiętnienia „żołnierzy wyklętych” w przestrzeni publicznej ma być jednym ze sposobów oddania sprawiedliwości tym, którzy byli prześladowani, aresztowani, torturowani oraz ginęli za wolny kraj”.

Miejsce upamiętnienia zlokalizowane będzie w sąsiedztwie ronda Żołnierzy Wyklętych – na terenie parku Stefana Batorego, z dojściem od strony ul. Kościuszki.

Pomnik w parku Batorego powstanie pod warunkiem zdobycia pieniędzy na zagospodarowanie i utrzymanie obiektu oraz jego otoczenia. Środki mają pochodzić z Instytutu Pamięci Narodowej, a także z funduszy środowisk patriotycznych.

– To projekt czysto polityczny – mówił radny Wojciech Seredyński, jeszcze przed wprowadzeniem projektu uchwały do porządku obrad. – Jestem przeciwny jego wprowadzeniu.

Już po głosowaniu projektu uchwały w ww. sprawie, przewodniczący  Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość Krzysztof Kozłowski podziękował radnym za jego wprowadzenie i za wynik głosowania.

Za uchwałą głosowało 15 radnych, 3 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

bk

grafika: edukacja.ipn.gov.pl

Komentarz:

Żołnierze Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, „żołnierze wyklęci” i wcześniej żyjący patrioci, którzy walczyli za ojczyznę – wszyscy oni „byli prześladowani, aresztowani, torturowani oraz ginęli za wolny kraj”. I to dla nich wszystkich, ale też dla współcześnie żyjących, powstał w Stargardzie – z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski – pomnik patriotyczny na skwerze między ulicami Kazimierza Wielkiego i Marii Skłodowskiej-Curie. I to tutaj odbywają się uroczystości związane z rocznicami najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

Teraz ma powstać pomnik upamiętniający tylko „żołnierzy wyklętych”. Nasuwa się pytanie: Czy pomnik patriotyczny, który już stoi, jest za mało patriotyczny?

Bożena Kuszela

Poprzedni artykułByła Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum – jest Akademia Nauk Stosowanych
Następny artykułPowiatowy rzecznik konsumentów sprawozdaje. Co najczęściej reklamujemy?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj