Rozmawiajmy o autyzmie, bądźmy otwarci i wyrozumiali

0

Setki ludzi, dużo niebieskiego koloru i radości – tak w naszym mieście rozpoczął się Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Liczna grupa, idąca do Teatru Letniego przez ul. S. Wyszyńskiego i S. Czarnieckiego, przypominała, a także uświadamiała stargardzianom, że osoby w spektrum autyzmu są wśród nas. Dzięki zrozumieniu i solidarności mogą funkcjonować jeszcze lepiej.

Miesiąc Wiedzy o Autyzmie niesie bardzo ważny przekaz. Osoby z autyzmem wciąż spotykają się z różnymi reakcjami, ponieważ ich zachowanie często zaskakuje. Bywa ono inne od powszechnie przyjętych norm. Rozmowy na ten temat i coraz szersza edukacja pomagają odnaleźć się w nowych sytuacjach ludziom, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z osobami w spektrum autyzmu.

– W Stargardzie każdy może się czuć dobrze i bezpiecznie. Potwierdzeniem tego są reakcje mieszkańców, których spotykaliśmy, idąc w drugim już błękitnym pochodzie. Jako miasto cały czas pomagamy naszemu oddziałowi Krajowego Towarzystwa Autyzmu wspierającemu dzieci, ich rodziny, ale i osoby dorosłe. Rozmawiajmy o autyzmie, bądźmy otwarci, tolerancyjni i wyrozumiali – nie tylko w kwietniu – mówi prezydent Rafał Zając.

Stargard udostępnił Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczemu swoje pomieszczenia przy ul. Składowej. Dzieci i młodzież z autyzmem oraz innymi sprzężeniami uczą się tam, bawią i poznają świat pod czujnym okiem terapeutów stargardzkiego oddziału KTA. Miasto wyremontowało też jedno z mieszkań w zmodernizowanej kamienicy Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Bogusława IV. Dorosłe osoby z autyzmem mogą tam – w kompleksowo wyposażonym, komfortowym lokalu z trzema pokojami, kuchnią i łazienką – uczyć się samodzielności pod okiem wykwalifikowanych opiekunów.

– 1 kwietnia, zakładając niebieską marynarkę, przypomniałam sobie, że pierwszy raz o autyzmie usłyszałam bardzo dawno temu, kiedy jeszcze nie mówiono o tym dużo. Sama dotarłam do literatury i filmów, poszerzyłam wiedzę. Z czasem dzieci z autyzmem było coraz więcej, dlatego cieszę się, że w Stargardzie mają profesjonalną pomoc. Zapewniam, że nadal będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby ci ludzie, ale także ich rodziny, mogli dobrze funkcjonować w społeczeństwie – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W całej Polsce żyje około 400 tys. ludzi z autyzmem. Kwiecień ma uwrażliwiać na ich potrzeby, uczyć tolerancji oraz akceptacji różnorodności i odmienności rozwojowej. Stargardzki OREW przez najbliższe tygodnie planuje dużo tzw. „niebieskich akcji”. 22.04. (piątek) zaplanowano Bieg dla Autyzmu. Szczegóły wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj.

(r)

fot. Paweł Bieg

Poprzedni artykułNowe udogodnienia na cmentarzu w Giżynku
Następny artykułZagłosuj na AquaStar i Filary


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj