Pomorze Zachodnie na VELOBerlin 2022 – po prostu „genial”

0

Nie tylko my cieszymy się, że w naszym województwie mamy coraz gęstszą sieć ścieżek rowerowych. Nasi sąsiedzi zza Odry – rowerzyści też się cieszą. Pokazał to Das Fahrradfestival VELOBerlin 2022, który odbył się w miniony weekend na lotnisku Tempelhof.

Podczas festiwalu promowane były Trasa wokół Zalewu Szczecińskiego oraz inne szlaki rowerowe i atrakcje turystyczne regionu.

– Stoisko Województwa Zachodniopomorskiego było oblegane, mapy rozeszły się po 400-500 sztuk! A kiedy pokazywaliśmy, że można jechać z Berlina do Szczecina i dalej nad morze, najczęściej słyszeliśmy komentarz „genial” – opowiada Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka ds. komunikacji rowerowej w Urzędzie Marszałkowskim WZ.

Dla miłośników turystyki i sportu na dwóch kółkach

Das Fahrradfestival VELOBerlin 2022 jak zwykle przyciągnął tysiące miłośników turystyki i sportu na dwóch kółkach. To okazja, by zobaczyć i przetestować różne modele rowerów, zapoznać się z najnowszą ofertą producentów akcesoriów i odzieży, zdobyć najbardziej aktualne mapy tras, porozmawiać z organizatorami turystyki rowerowej czy po prostu trochę pościgać się na specjalnym velodromie.

– Było 15 tysięcy ludzi. Pisali o nas w „Tagesspigel” i mówili w niemieckim radiu, więc bardzo wielu rowerzystów szukało Pomorza Zachodniego wśród targowych wystawców – podkreśla Wanda Nowotarska.

Marszałkowscy oficerowie rowerowi zawieźli na VELOBerlin kilkanaście kartonów map i innych materiałów promujących region. Opowiadali o szlakach rowerowych wybudowanych (i budowanych) w Zachodniopomorskiem, o atrakcjach turystycznych, walorach przyrodniczych, ekologicznym transporcie.

Pytali o most w Siekierkach

– Odwiedzający stoisko pytali między innymi o Siekierki, bo już słyszeli o przebudowie i otwarciu polskiej części mostu – relacjonuje pełnomocniczka marszałka. – Najwięcej rowerzystów sięgało po mapki Velo Baltica. Niemcy opowiadali, że byli u nas lata temu, ale szlaki były kiepskie. Pokazywaliśmy, że dużo się zmieniło i nadal zmienia. Reagowali bardzo pozytywnie. Zapowiadali, że przyjadą. Szczególnie podobało im się, że nasze mapy mają zakodowaną jakość trasy – nawierzchnie, rodzaj infrastruktury. Znają to z komercyjnego wydawnictwa w Niemczech i bardzo doceniają, że również jest to wyróżnione na mapach Pomorza Zachodniego.

Odwiedzający stoisko „West Pomerania Region” dopytywali także o bazę noclegową i możliwość dojazdu pociągiem na trasy. Z dużym zainteresowaniem słuchali i czytali o systemie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, który za kilka tygodni zostanie uruchomiony na Pomorzu Zachodnim. MPR będzie bazą (na bieżąco uzupełnianą) adresów i informacji m.in. o noclegach, punktach serwisowych oraz innych usługach dla rowerzystów.

Transgraniczna turystyka rowerowa będzie się rozwijać

Warto przypomnieć, że Niemcy stanowią najliczniejszą grupę zagranicznych turystów odwiedzających Pomorze Zachodnie. Tak jest w nadmorskich kurortach, w hotelach i sanatoriach, ale również w portach żeglarskich, na kempingach i na trasach rowerowych.

– Jesteśmy najbliżej i mamy świetną ofertę, piękne akweny, czyste powietrze, zachwycającą przyrodę – komentuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Chcemy jeszcze mocniej promować nasze szlaki rowerowe. I rozbudowywać, unowocześniać infrastrukturę turystyczną. Temu służy między innymi polsko-niemiecki projekt – trasa wokół Zalewu Szczecińskiego. Wyprawy na Pomorze Zachodnie, wzdłuż Odry, nad Zalew, nad Bałtyk cieszą się dużym zainteresowaniem rowerzystów z Berlina i Brandenburgii. Jestem przekonany, że transgraniczna turystyka rowerowa będzie się bardzo dynamicznie rozwijała.

Sieć tras rowerowych Pomorza Zachodniego, propozycje wycieczek, aktualności na temat realizowanych inwestycji można znaleźć na: www.trasyrowerowe.wzp.pl oraz www.rowery.wzp.pl

Informacje o festiwalu VELOBerlin 2022:
https://www.veloberlin.com
https://www.facebook.com/veloberlin/

Prezentacja Województwa Zachodniopomorskiego na VELOBerlin 2022 została zorganizowana w ramach projektu INT138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”.

(r), fot. – materiały prasowe

Poprzedni artykułDziałania stargardzkiej drogówki. Prędkość i brawura surowo karane
Następny artykułCo po Castoramie przy Kościuszki?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj