Stabat Mater ofiarom wojny

0

To był szczególny koncert w wykonaniu orkiestry Camerata Stargard – tym razem w kościele Ducha Świętego. W Niedzielę Palmową, wprowadzającą w Wielki Tydzień, usłyszeliśmy ostatnie, najsłynniejsze i najczęściej na świecie wykonywane Stabat Mater w historii muzyki – dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Autor tego dzieła zmarł tuż po jego napisaniu, mając 26 lat.

– Jego Stabat Mater zachwyca wszystkich melomanów na świecie – mówił na wstępie Grzegorz Konopczyński, dyrektor Cameraty Stargard. Później podkreślił: – Dzisiejszy koncert poświęcony jest ofiarom wojny w Ukrainie i każdej innej wojny.

Koncertem dyrygował Kuba Wnuk, grając jednocześnie na klawesynie. Zanim zabrzmiała muzyka, dyrygent powiedział: – Zapraszam do wysłuchania tego dzieła w duchu kontemplacji i zadumy.

Słuchacze wzięli to sobie do serca. I w skupieniu przeżywali koncert głównie dzięki wspaniałym solistkom Joannie Radziszewskiej-Sojce (sopran) i Dominice Kościelniak (mezzosopran).

Nie brakowało wzruszeń, do czego przyczynił się też wyświetlany na ekranie tekst utworu.

„Kameralna atmosfera w przytulnym wnętrzu kościoła Ducha Świętego oraz muzyka niosąca nadzieję i refleksję w czasach niepewnych i niespokojnych – taki był koncert poświęcony ofiarom wojny. Stabat Mater G. B. Pergolesiego wybrzmiało nie tylko w kontekście boleści Matki nad męką i śmiercią Syna” podsumowuje na swoim profilu orkiestra Camerata Stargard.

Bożena Kuszela

fot. Roman Budzowski

Poprzedni artykułMarszałek: Nie godzimy się na masową wycinkę drzew w lasach!
Następny artykułJakie remonty na starówce?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj