Kulinarne zmagania na Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego

0

Jak prezentuje się regionalna kuchnia Pomorza Zachodniego oparta na lokalnych, tradycyjnych i regionalnych produktach żywnościowych? Dowiemy się podczas Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego w Przelewicach.

Festiwal poprzedzony zostanie konkursem, do udziału w którym będą mogły przystąpić koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz grupy sołeckie z terenu Pomorza Zachodniego. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 maja br.

Zadaniem uczestników konkursu będzie przygotowanie „na żywo”, podczas Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego (14 maja 2022 r.), potraw wskazanych przez nich w zgłoszonym menu konkursowym oraz zaprezentowanie ich przed jury. Do wyboru będą dwie kategorie: I: do wyboru zupa i przystawka lub danie główne, II: deser lub wypiek.

Na przygotowanie menu konkursowego każda ekipa będzie miała 90 minut. Wszystkie potrawy konkursowe muszą składać się wyłącznie z produktów jadalnych – nie wyłączając dekoracji. Konkurs będzie odbywać się jednoetapowo – zmagania ekip oceni na miejscu jury. Punktowane będą walory smakowe, wygląd potrawy, związek dania z regionem i jego tradycjami oraz zastosowanie produktów z województwa zachodniopomorskiego wpisanych na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas wydarzenia.

W obu kategoriach za zajęcie głównych miejsc przyznane będą odpowiednio nagrody finansowe: I – 3 tys. zł, II – 2 tys. zł, III – 1 tys. zł. Za wyróżnienie, czyli za zajęcie miejsc IV-XVI, będzie można otrzymać 500 zł.

Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz grup mieszkańców tego samego sołectwa – z terenu województwa zachodniopomorskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 maja br. Można je złożyć osobiście w kancelarii ogólnej UMWZ lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej (Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, Szczecin, z dopiskiem: Wydział Rolnictwa i Rybactwa Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego 2022) lub pocztą email na adres [email protected]. Formularze dostępne na stronie: https://wrir.wzp.pl/konkurs-tradycje-kulinarne-pomorza-zachodniego/do-pobrania.

Festiwal Tradycji Pomorza Zachodniego odbędzie się w dniach 14-15 maja w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Jego tematyka skupiona jest na prezentacji oraz promocji dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego. Odwiedzającym prezentowane będą m. in. tradycje kulinarne, rękodzieło, rzemiosło oraz różne aktywności mieszkańców naszego regionu. Podczas festiwalu zaprezentują się również kapele i zespoły ludowe.

(r) – źródło: materiały prasowe

Poprzedni artykułIII liga. Przedświąteczne zwycięstwa stargardzkich drużyn
Następny artykułDoradzają, aktywizują i integrują


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj