Stop HPV. Nie dopuść do raka szyjki macicy

0

Stargardzianki w wieku 12 lat mogą bezpłatnie przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Warto. Województwo zachodniopomorskie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem najwyższej umieralności z powodu tego typu raka.

W ramach projektu „Stop HPV” prowadzone są również działania edukacyjne. Ich celem jest uświadomienie młodych dziewcząt, w jaki sposób uniknąć zarażenia, a także jak rozpoznać niepokojące objawy.

W Stargardzie projekt realizowany jest w dwóch miejscach – Przychodnia Medycyny Rodzinnej nr 2, ul. Główna 2 (tel. 91 576 07 77) oraz Przychodnia Medycyny Rodzinnej nr 3, ul. J. Kilińskiego 3 (tel. 91 577 68 12). Zgłoszenia przyjmowane są bezpośrednio w obu placówkach.

Inna opcja to wypełnienie formularza online – dostępnego tutaj. Do akcji mogą dołączyć dziewczynki, które w latach 2021-2022 rocznikowo skończyły lub skończą 12 lat, mieszkają na terenie województwa zachodniopomorskiego, otrzymają zgody rodziców/opiekunów i nie mają przeciwskazań zdrowotnych.

Wirus brodawczaka ludzkiego to stan przednowotworowy. Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecią co do częstości przyczyną zgonów na świecie. Województwo zachodniopomorskie plasuje się na drugim miejscu w Polsce pod względem najwyższej umieralności z powodu tego typu raka. Dzieje się tak również dlatego, że świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą śmiertelny wirus HPV, wciąż jest bardzo niska.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Więcej informacji tutaj.

(r)

Poprzedni artykułIII liga. Kluczevia bez punktów, Błękitni z jednym
Następny artykułZgłoś źródło ciepła do CEEB


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj