Już 20 lat pielęgnują dziedzictwo historyczne aptekarstwa naszego regionu

0

Sekcja Historii Farmacji Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego działa już dwie dekady i – co istotne – jej siedziba od początku mieści się w Aptece Nowej w Stargardzie.

21 maja o godz. 11 historycy farmacji należący do tej Sekcji i jej goście świętować będą swój jubileusz w pałacu w Małkocinie k. Stargardu.

W programie m.in.:

– wykłady gości – dr Agnieszki Rzepieli i prof. Gerarda Nowaka,

– wystąpienie dr. n. farm. Jerzego Waliszewskiego, od 2002 r. przewodniczącego Sekcji Historii Farmacji,

– wręczenie Pomorskiej Hygei Wiktorowi Szukielowi – wydawcy, redaktorowi naczelnemu „Czasopisma Aptekarskiego”,

– filmy o tematyce historyczno-farmaceutycznej,

– wystawa „20 lat Sekcji Historii Farmacji”,

– wystawa archiwaliów i pamiątek historycznych.

– Sekcja Historii Farmacji (SHF) obejmuje zasięgiem Zachodniopomorskie, promieniując poza region. Kultywuje profil humanistyczny zawodu farmaceuty, podtrzymuje jego misję, pielęgnuje dziedzictwo historyczne aptekarstwa tej ziemi. Inspiruje też członków do badań naukowo- historycznych, chroni zabytki, archiwalia i pamiątki, propaguje cele i zadania ochrony dziedzictwa naukowego i zawodowego – mówi dr Jerzy Waliszewski.

Aktywność członków Sekcji robi wrażenie: dotąd odbyły lub wciąż odbywają się m.in. comiesięczne spotkania z wykładami, wycieczki naukowo-krajoznawcze, stargardzkie sympozja naukowe z udziałem zagranicznych gości, spotkania wyjazdowe o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, wyjazdy do Niemiec w celu poznania zachodnich sąsiadów.

SHF od początku dynamicznie i efektywnie współpracuje z Muzeum Archeologiczno- Historycznym (MAH) w Stargardzie. W rezultacie powstała okresowa wystawa muzealna dawnego aptekarstwa pomorskiego (2006) i stała wystawa „Aptekarstwo pomorskie i stargardzkie poprzez wieki”. Przewodniczący SHF jest członkiem Rady Społecznej MAH, a dyrektor MAH – dr hab. Marcin Majewski – uczestniczy w sympozjach i wyjazdach Sekcji.

Sekcja uczestniczy w tworzeniu Archiwum Pamięci Farmaceutów Zachodniopomorskich (APFZ). Jego istotą jest gromadzenie i zabezpieczanie pamiątek, muzealiów i archiwaliów po aptekarzach naszego regionu.

SHF wystąpiła do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o uhonorowanie dr. Klausa Kocha – aptekarza z Hamburga – złotą odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego za wybitne zasługi dla ludności naszego regionu. Dr Klaus Koch organizował transporty darowanych leków i sprzętu medycznego (przez lata sam je dostarczał) od czasu stanu wojennego do końca lat 90. XX w. Benefis i wręczenie odznaczenia nastąpiło 8 lutego 2013 r.

Od 2 października 2020 r. przewodniczący SHF wykonuje zadania społecznego opiekuna zabytków.

oprac. bk

fot. – źródło: Jerzy Waliszewski

Poprzedni artykułKlub Samopomocy w Regionalnym Centrum Kryzysowym
Następny artykułMonika Kupis wicemistrzynią Europy w kategorii wellness. „To mi sprawia mega frajdę”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj