Bernadety Wdzięcznej album malarstwa „Sploty pamięci”. „Ja otulam swoje postacie, daję im ciepło”

0

Wydanie tego dzieła było wypełnieniem swoistego testamentu Sławomira Pajora. Przed laty doszło do spotkania ówczesnego prezydenta z Rafałem Zającem – wówczas wiceprezydentem, i Bernadetą Wdzięczną. Rozmawiano o tym, by wydać taką książkę. Udało się – po 5 latach pracy.

17 maja w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyła się promocja dwujęzycznego albumu malarstwa pt. „Sploty pamięci” / „Verflochtene Erinnerungen”, który jest podsumowaniem pracy artystycznej Bernadety Wdzięcznej, autorce wspaniałych portretów.

Gospodarzem uroczystości był dyrektor MAH dr hab. Marcin Majewski.

– To ważne wydarzenie kulturalne w naszym mieście – mówił prezydent Rafał Zając. – Dziękuję artystce. Cieszę się, że w Stargardzie powstał taki album. Będziemy go promować, także za granicą.

Spotkanie prowadził Marcin Rumiński. Najpierw przeczytał swoje przemyślenia o twórczości Bernadety Wdzięcznej („Jest malarką dobra. Bądźmy jej wdzięczni”), a później poprowadził rozmowę z artystką.

– Moje portrety to głównie mieszkańcy Stargardu, także przedwojennego. One pomogły mi poznać naszych sąsiadów – mówiła autorka. – Malując je, namawiam do refleksji, patrzenia w przeszłość, ale też – w portretach dzieci – patrzenia w przyszłość. Te obrazy mają historię – historię osób, które malowałam. Istotne jest to, aby portret był nie tylko – po prostu – namalowany. Trzeba też oddać indywidualność portretowanej osoby.

Album jest efektem żmudnej pracy, podczas której graficy komputerowi próbowali w jak największym stopniu oddać wspaniałe malarstwo Bernadety Wdzięcznej.

– To jest malarstwo wrażliwości. Ja otulam swoje postacie, daję im ciepło – mówiła artystka.

Później stwierdziła: – Maluję już 28 lat. Cieszę się, że tyle osób mogłam sportretować.

Oprócz reprodukcji 45 obrazów, wraz z wyeksponowaniem detali oraz opisami, w książce znajdują się również opracowania naukowe twórczości stargardzkiej malarki, których autorami są wybitni znawcy sztuki: dr Dariusz Kacprzak – historyk sztuki, muzealnik i muzeolog, Klaus Heinrich Kanstein – publicysta, teolog i wydawca, dr hab. prof. Piotr Mastalerz – z ASP w Łodzi i Juliana Hellmuth – historyk sztuki z Berlina.

Album został wydany pod patronatem prezydenta Stargardu Rafała Zająca.

Jego publikację wsparło Województwo Zachodniopomorskie, przy finansowym współudziale stargardzkich spółek miejskich: PEC, MPGK, STBS, ZZO, OSiR, SARL.

Podczas spotkania w MAH albumy z dedykacjami trafiły do rąk m.in. prezydenta Rafała Zająca, starosty Iwony Wiśniewskiej i przedstawicieli ww. spółek, a także publiczności.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPark&Ride coraz bliżej
Następny artykułMAH: „Między pamięcią, polityką i wojną. Pomniki i upamiętnienia w Stargardzie na przestrzeni wieków”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj